Zmiana właściwości sądu KRS

Spółka zmieniła siedzibę (w formie aktu notarialnego – zmiana miasta). Za siedzibą zmieniono w formie uchwały zarządu adres spółki. Spółka zgłosi w ciągu 7 dni zmianę w KRS siedziby i adresu. Ale ma też zaległe i bieżące sprawozdanie finansowe i chciałaby razem złożyć wszystkie dokumenty. Czy jeżeli zmienił się sąd KRS, to można do nowego sądu wraz ze zmianami siedziby złożyć zaległe sprawozdania?

Zmiana właściwości sądu KRS

Zmiana siedziby spółki

Zmiana siedziby spółki jest zmianą umowy spółki o której mowa w § 1 art. 255 Kodeksu spółek handlowych.

Art. 255 § 1 in fine dla zmiany umowy spółki wymaga wpisu do rejestru. Wymaganie to nie było zawarte exspressis verbis w art. 254 Kodeksu handlowego, odpowiadającym art. 255 i 256 Kodeksu spółek handlowych, jakkolwiek § 5 art. 254 stanowił, że „przed zarejestrowaniem zmiana umowy nie ma skutków prawnych”. Ostatecznie zatem ustawodawca stanął na stanowisku konstytutywnego charakteru wpisu zmiany umowy spółki do rejestru przedsiębiorców. Zabieg ten pozwala korzystać z dorobku dotychczasowego piśmiennictwa. Konstytutywny charakter tego wpisu oznacza, że do chwili jego uaktualnienia zmiana umowy nie wywołuje żadnych skutków prawnych w stosunku do osób trzecich. Natomiast w wewnętrznych stosunkach pomiędzy spółką a wspólnikiem zmiana umowy spółki jest skuteczna już od chwili jej podjęcia (por. J. Bloch, J. Tomkiewicz, Spółki…, s. 190, A. Kidyba, Spółka…, s. 484–485, inaczej L. Peiper, Komentarz…, s. 293, który uważa, że zmiana umowy spółki przed jej zarejestrowaniem nie rodzi skutków).

Dokonanie wpisu zmiany siedziby spółki w KRS

Powyższe oznacza, iż każda zmiana umowy spółki, w tym zapis dotyczący siedziby spółki, powinna być zgłoszona do dotychczasowego sądu. Dopiero sąd przekazuje dokumentację sądowi właściwemu. W celu dokonania zmiany należy złożyć formularze KRS z-3 w celu dokonania wpisu zmiany siedziby spółki, zmiany umowy spółki i adresu i formularz ZN w celu zgłoszenia sprawozdania finansowego.

Sąd dotychczasowy przekaże akta sądowi miejscowo właściwemu. Opłata od wniosku wyniesie 350 zł.