Złożenie wypowiedzenie przed nagrodą jubileuszową

Jestem zatrudniona na część etatu na umowie o pracę. W sierpniu mija mi 40 lat racy i mam dostać nagrodę jubileuszową. Chcę jednak złożyć wypowiedzenie kilka tygodni wcześniej. Czy nagroda zostanie wypłacona, czy wstrzymana – jeśli będę w okresie wypowiedzenia?

Złożenie wypowiedzenie przed nagrodą jubileuszową

Czym jest nagroda jubileuszowa?

Nagroda jubileuszowa przysługuje pracownikom z okazji okrągłej rocznicy pracy. Nie jest ona jednak przyznawana wszystkim pracownikom. Ten szczególny przywilej przysługuje bowiem wyłącznie pracownikom sfery budżetowej albo tym pracownikom, którym prawo do niej przyznał pracodawca w regulaminie.

Nagroda jubileuszowa jest przyznawana na podstawie przejrzystego kryterium jakim jest staż pracy pracownika. Oznacza to, że nagroda jubileuszowa jest premią, która jest wypłacana na podstawie reguł określonych w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania.

Nagroda jubileuszowa nie jest uregulowana w Kodeksie pracy, przez co nie należy się wszystkim pracownikom. Pracownicy w sferze budżetowej mogą liczyć na nagrody jubileuszowe na podstawie odrębnych aktów prawnych.

Nagrody jubileuszowe przewidują takie ustawy jak Karta Nauczyciela, ustawa o pracownikach samorządowych, ustawa o pracownikach urzędów państwowych, ustawa o służbie cywilnej, ustawa o zakładach opieki zdrowotnej. Nabywanie i wypłacanie nagród jubileuszowych jest zawarte w aktach wykonawczych, wydawanych do każdej z wymienionych powyżej ustaw.

 W jakim terminie jest wypłacana nagroda jubileuszowa?

Termin wypłaty nagrody jest dniem, w którym pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 21 maja 1991 r. (sygn. akt PZP 16/91, OSNCP 1992/1/10) pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, w którym pracownik podjął zatrudnienie. Sąd Najwyższy przyjął tu inny sposób obliczania terminu niż wynikający z reguł Kodeksu cywilnego.

Roszczenie pracownika o zapłatę nagrody jubileuszowej przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, kiedy stało się wymagalne, czyli od dnia spełnienia przez pracownika przesłanek do jej nabycia – z chwilą uzyskania odpowiedniego stażu pracy.

Czy złożenie wypowiedzenia przed dniem nabycia prawa do nagrody jubileuszowej zawiesza do niej prawo?

Nie wiem, czy Pani prawo do nagrody wynika z wewnętrznych przepisów zakładu pracy, czy tez z pragmatyk służbowych, jednak jeśli regulamin nie stanowi inaczej – wypowiedzenie złożone przed dniem nabycia prawa do nagrody nie powinno zawieszać prawa do niej. Jeśli w dniu, w którym Pani prawo do nagrody uzyska, a więc w dniu, w którym osiągnie Pani 40 lat pracy, nadal będzie Pani w zatrudnieniu – pracodawca wypłaci Pani nagrodę jubileuszową, nawet jeśli jest Pani w okresie wypowiedzenia.