Wymeldowanie brata z mieszkania w którym nie przebywa od kilku lat

• Autor: Eliza Rumowska

Jak wymeldować brata nieprzebywającego w danym mieszkaniu od lat? Jestem jedyną właścicielką tego mieszkania.

Wymeldowanie brata z mieszkania w którym nie przebywa od kilku lat

Jak wymeldować osobę która na stałe opuściła mieszkanie?

Meldunek administracyjny jest jedynie czynnością techniczno-prawną, która potwierdza przybywanie osoby na danym terenie. Jeżeli więc osoba ta (Pani brat) już dawno nie mieszka pod danym adresem, to jako właścicielka mieszkania ma Pani zarówno prawo, jak i obowiązek złożenia wniosku o wymeldowanie brata.

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności w swej nowelizacji przewidywała pierwotnie, że meldunek ma zniknąć z polskiego prawa z dniem 1 stycznia 2016 r. – i byłoby po sprawie. Jednak wszelkie instytucje i urzędy podniosły lament, że nie zdążą przystosować swoich przepisów opartych na meldunku i obowiązek meldunkowy przesunięto na 1 stycznia 2018 r.

Dlatego teraz – korzystając z nadal obowiązujących w tej materii przepisów ww. ustawy, które przewidują następujący tryb dla właściciela lokalu:

„Art. 35. Organ gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub podmiotu wskazanych w art. 28 ust. 2, decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się.”

W celu zgłoszenia wymeldowania powinna Pani w swoim urzędzie gminy/miasta wypełnić odpowiedni formularz i oczekiwać wydania decyzji, którą organ powinien wydać w powyższym trybie.