.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgłoszenie umowy najmu do urzędu skarbowego,

Zawarcie umowy najmu nie wymaga co do zasady zgłoszenia do urzędu skarbowego, chyba że jest to umowa najmu okazjonalnego. Jednakże jeżeli wynajmujący chce płacić zryczałtowany podatek od przychodów z najmu, powinien zgłosić właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego wybór tej formy opodatkowania w wymaganym terminie.



Zgłoszenie umowy najmu do urzędu skarbowego,

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Umowa najmu lokalu w których stroną wynajmującą jest osoba prywatna

Na wstępie należy zaznaczyć, że niniejszy artykuł dotyczy umów najmu lokalu, w których stroną wynajmującą jest osoba prywatna nieprowadząca działalności gospodarczej. Pomimo że najem lokalu jest dla takich osób przeważnie dodatkowym źródłem zarobku, przychody z tego tytułu również są opodatkowane.

 

Podatek od przychodów (dochodów) za najem lokalu można płacić na dwa sposoby:

 

  1. na zasadach ogólnych od osiągniętego dochodu, według stawek 18% lub 32% – zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 i art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych1;
  2. w formie ryczałtu od przychodu w wysokości 8,5% – zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne2.

 

W celu rozliczania się ryczałtem, zgodnie z art. 9 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, należy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla naszego miejsca zamieszkania złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania, zwane niekiedy potocznie zgłoszeniem umowy najmu. Podatnik ma na to czas do 20 stycznia roku podatkowego, chyba że:

 

  • zaczął wynajmować mieszkanie w trakcie trwania roku – wtedy może to zrobić do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z najmu;
  • pierwszy przychód osiągnął w grudniu – wtedy musi to zrobić do końca tego miesiąca.

 

W przypadku niedochowania powyższych terminów dochód z najmu lokalu podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Zaliczki na podatek dochodowy od wynajmowania mieszkania

Niezależenie od tego czy podatnik dokonał zgłoszenia umowy najmu do urzędu skarbowego i będzie opłacać podatek ryczałtem, czy też na zasadach ogólnych, zobowiązany jest on do miesięcznego uiszczania zaliczek na podatek. Należy obliczyć je samodzielnie i wpłacić do urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano czynsz najmu. Należy przy tym zaznaczyć, że wynajmujący nie ma obowiązku składania do urzędu miesięcznych zeznań podatkowych. Obowiązkiem jest wyłącznie złożenie zeznania rocznego. W przypadku ryczałtu będzie to PIT-28 (w terminie do 31 stycznia roku następnego po roku podatkowym), a w przypadku podatku na zasadach ogólnych PIT-36 (w terminie do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym).

Zgłoszenie umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego

Szczególnym przypadkiem, w którym przepisy wprost nakładają obowiązek zgłoszenia umowy najmu do urzędu skarbowego, jest zawarcie umowy najmu okazjonalnego, o którym mowa w art. 19a ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego3.

 

Zgodnie z art. 19b ust. 1 powyższej ustawy właściciel będący osobą fizyczną, nieprowadzący działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali zgłasza zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. Na żądanie najemcy właściciel ma obowiązek przedstawić mu potwierdzenie zgłoszenia.

 

W przypadku niedopełnienia obowiązku zgłoszenia najmu do umowy najmu okazjonalnego nie mają zastosowania niektóre przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, w szczególności ułatwiające właścicielowi wypowiedzenie umowy najmu.

 

________________________________

1 Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.)

2 Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.)

3 Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r., poz. 150, z późn. zm.)


Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + 7 =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu