.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zgłoszenie śmierci osoby będącej stroną postępowania sądowego

Prowadzimy sprawę o nabycie własności nieruchomości przez zasiedzenie. Jestem pełnomocnikiem mojego ojca. W przyszłym miesiącu ma się odbyć kolejna sprawa, prawdopodobnie ostatnia. Niestety, mój tata zmarł tydzień temu. Czy powinienem zawiadomić sąd o śmierci taty teraz, wysyłając odpowiednie pismo, czy wystarczy powiadomić sąd podczas rozprawy? Czy możliwe jest stwierdzenie przez sąd prawa własności zasiedzianej nieruchomości na rzecz ojca, a potem moje wystąpienie o nabycie spadku po nim?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zgłoszenie śmierci osoby będącej stroną postępowania sądowego

Śmierć strony postępowania sądowego

Przepisy nie precyzują obowiązków związanych z zaistnieniem przesłanki zawieszenia postępowania cywilnego. Z praktyki jednak wynika, że dużo lepiej jest wcześniej zawiadomić sąd o zaistnieniu takiej przesłanki. Sąd bowiem musi wtedy (na podstawie art. 174 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego) zawiesić postępowanie sądowe do czasu, gdy w prawa strony nie wstąpią jego spadkobiercy.

 

Sugeruję zatem sporządzenie i wysłanie do sądu pisma procesowego, w którym poinformuje Pan sąd o zaistnieniu przesłanki obligatoryjnego zawieszenia postępowania sądowego oraz zobowiąże się do przedłożenia prawomocnego postanowienia sądu w sprawie stwierdzenia nabycia spadku albo zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia, albo wreszcie (gdy nie jest Pan zainteresowany dalszym prowadzeniem sprawy) – oświadczenia o cofnięciu pozwu i zrzeczeniu się roszczenia. Do tego pisma proszę załączyć akt zgonu strony.

Zawieszenie postępowania sądowego do czasu gdy w prawa strony wstąpią jego spadkobiercy

Nie będzie błędem złożenie takiego pisma podczas rozprawy, ale dużo lepiej widziana jest błyskawiczna reakcja w tego typu sprawach. I co ważne – wyżej wspomniane pismo musi pozostawiać do uznania sądu zaplanowany termin rozprawy. Oznacza to, że sąd mimo wszystko może przeprowadzić czynności na zaplanowanej rozprawie, dlatego po wysłaniu pisma warto dowiadywać się w sekretariacie właściwego wydziału, czy ten termin rozprawy został odwołany, czy wprost przeciwnie.

 

Nie jest natomiast możliwa taka kolejność spraw, o jakiej pisze Pan w ostatnim pytaniu. Tak czy inaczej potrzebne jest postanowienie sądu lub notarialny akt poświadczenia dziedziczenia, aby sąd mógł podjąć zawieszone postępowanie. Najpierw zatem należy uzyskać postanowienie sądu lub akt poświadczenia, a potem ewentualnie dalej prowadzić sprawę (w imieniu taty lub własnym – według wyboru) zasiedzenia. Z ekonomicznego punktu widzenia sugeruję występowanie w imieniu własnym, a nie w imieniu taty (chyba że Państwo przerywacie swoim zachowaniem czas posiadania niezbędny do stwierdzenia zasiedzenia; wtedy jedynym uprawnionym byłby Pański tata i Pan jako jego następca prawny, a nie jako „kontynuator” zasiedzenia).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Arkadiusz Dudkiewicz

Arkadiusz Dudkiewicz – doradca podatkowy, agent celny, prawnik. Absolwent prawa Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, wykładowca i prawnik, od 2000 r. agent celny, a od października 2007 r. wykwalifikowany doradca podatkowy (nr 10791). Specjalista w zakresie prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych oraz prawa celnego. Wieloletni współpracownik firm doradztwa podatkowego – posiada stałych klientów, którzy powierzyli mu obsługę podatkową oraz reprezentację w sprawach podatkowych. Uznany wykładowca problematyki celnej i podatkowej (VAT i akcyza), autor licznych publikacji. Biegły sądowy z zakresu podatków. Od maja 2014 roku także rzeczoznawca majątkowy.

 

Arkadiusz Dudkiewicz jest także autorem i współautorem szeregu publikacji naukowych, wśród których wymienić należy:

  1. Inwigilacja w prawie podatkowym. Zakres i definicja pojęcia, [w:] P. Chrzczonowicz, V. Kwiatkowska-Darul, K. Skowroński, Inwigilacja w państwie prawa, Toruń 2003.
  2. Nowelizacja k.r.o. i k.p.c. a instytucja odpowiedzialności małżonka dłużnika podatkowego za zobowiązania współmałżonka, Forum Doradców Podatkowych nr 03/2005.
  3. Przejęcie długu publicznoprawnego, Forum Doradców Podatkowych nr 07-08/2005.
  4. Instytucja sprzeciwu małżonka, Forum Doradców Podatkowych, cz. 1 – 10/2005 oraz cz. 2 – 11/2005.
  5. Spółka partnerska w organizacji. Aspekt podatkowy, cz. 1, Forum Doradców Podatkowych nr 12/2005 (współautorstwo z Panem Piotrem Piątakiem), cz. 2 (Forum Doradców Podatkowych nr 01/2006), cz. 3 (Forum Doradców Podatkowych nr 02/2006).
  6. Zakaz reklamy w zawodach zaufania publicznego (Monitor Prawniczy nr 04/2006), A. Dudkiewicz, P. Piątak.
  7. Podstawy prawne wniosku o stwierdzenie nadpłaty i zwrot podatku akcyzowego (Forum Doradców Podatkowych nr 03/2006 – cz. 1 i nr 04/2006 – cz. 2).
  8. Ponaglenie jako środek zaskarżenia bezczynności organu podatkowego (Forum Doradców Podatkowych nr 05/2006).
  9. Skarga na bezczynność organu podatkowego (Forum Doradców Podatkowych nr 06/2006).
  10. Tryby odwoławcze od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (cz. 1 – Forum Doradców Podatkowych nr 07-08/2006, cz. 2 – nr 09/2006, cz. 3 – nr 10/2006 oraz cz. 4 – nr 11/2006).

 


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu