Zawyżenie rocznika samochodu przez sprzedającego

• Autor: Anna Sufin

Kupowaliśmy auto z rocznika 2010, które było sprowadzone z Francji. Cena auta to 26 000 zł. My daliśmy w rzeczywistości 24 000zł, a 2000 zł mieliśmy dozbierać i oddać za miesiąc. Po tygodniu, w trakcie rejestracji okazało się, że jest to niestety rocznik 2008. Rocznik został zaniżony przez sprzedawcę. Czy musimy oddawać te 2000 zł, czy nie? Handlarz straszy nas sądem.

Zawyżenie rocznika samochodu przez sprzedającego

Fot. Fotolia

Oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy

Zgodnie z art. 560 Kodeksu cywilnego (dalej: K.c.):

„Art. 560. § 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.

§ 2. Jeżeli kupującym jest konsument, może zamiast zaproponowanego przez sprzedawcę usunięcia wady żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo zamiast wymiany rzeczy żądać usunięcia wady, chyba że doprowadzenie rzeczy do zgodności z umową w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo wymagałoby nadmiernych kosztów w porównaniu ze sposobem proponowanym przez sprzedawcę. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość rzeczy wolnej od wad, rodzaj i znaczenie stwierdzonej wady, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie narażałby kupującego inny sposób zaspokojenia.

§ 3. Obniżona cena powinna pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość rzeczy z wadą pozostaje do wartości rzeczy bez wady.

§ 4. Kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna”.

Wada fizyczna rzeczy sprzedanej

Rzeczywiście błędnie podany rocznik produkcji samochodu stanowi wadę rzeczy, skoro byli Państwo zapewniani, że samochód jest młodszy. Zgodnie z art. 5561 § 1 K.c. wada fizyczna rzeczy sprzedanej polega na niezgodności rzeczy sprzedanej w umową, w szczególności jeśli m.in. rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego (pkt 2).

Nie może zatem być wątpliwości, iż w związku z podanym innym, bardziej korzystnym rocznikiem w stosunku do rocznika faktycznego (co bardzo prawdopodobne zostało uczynione podstępnie) mogą Państwo dochodzić obniżenia ceny samochodu na podstawie cytowanego wyżej art. 560 § 1 zd. 1 K.c. Należy to uczynić, składając oświadczenie drugiej stronie umowy o obniżeniu ceny w związku z wykryciem wady (najlepiej w formie pisemnej, przy czym pismo proszę wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). Ponieważ dla takiego oświadczenia nie jest wymagana forma pisemna, bardzo możliwe, że już takowe Państwo złożyli. Jednak dla celów dowodowych warto je potwierdzić na piśmie.

Uprawnienie do obniżenia ceny

Co jednak bardzo istotne, przepis wymaga, by obniżona cena pozostawała w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość rzeczy z wadą pozostaje do wartości rzeczy bez wady. Należałoby się zatem zastanowić, czy standardowo samochód z 2010 r. jest o 2000 zł droższy od samochodu z 2008 r. To oczywiście zależy od stanu samochodu, stanu licznika – tu musimy jednak założyć, że stan samochodu w obu przypadkach jest dokładnie taki, jak Państwo otrzymali, różny jest tylko rocznik produkcji. Tak naprawdę w ewentualnym postępowaniu sądowym udowodnić, że obniżyli Państwo cenę według prawdziwej proporcji, mogliby Państwo tylko opinią biegłego albo też przedstawiając ogłoszenia analogicznych samochodów w podobnym stanie i o podobnym przebiegu z 2008 i 2010 r., gdzie choćby cena ofertowa różniłaby się o ok. taki procent, o jaki Państwo obniżyli swoją cenę. W mojej ocenie mogłoby to być do udowodnienia, natomiast nie jestem specjalistą od samochodów i ich cen, więc mogę nie mieć racji. W mojej ocenie jednak obniżenie przy tak określonej cenie ceny samochodu o 2000 zł z powodu innego roku produkcji jest zasadne i adekwatne.

Nie mogę Pani zagwarantować, że jeśli nie odda Pani 2000 zł, na pewno wygra Pani przed sądem w razie złożenia pozwu przez sprzedającego. Jednakże na pewno uprawnienie do obniżenia ceny Pani przysługuje – problem pozostaje tylko w kwestii wymagającej wiadomości specjalnych, czy w tym przypadku obniżenie ceny o 2000 zł jest obniżeniem wynikającym z proporcji wartości auta bez wady do wartości auta z wadą. Jeśli po przejrzeniu ogłoszeń nabierze Pani przekonania, że jest to obniżenie adekwatne (w pierwszym odczuciu wydaje się, że takie jest), powinna Pani złożyć sprzedającemu oświadczenie o obniżeniu ceny w związku z wadą, która została przez niego podstępnie ukryta. Myślę, że dobrze napisane oświadczenie odstraszy sprzedającego od dochodzenia jego praw przed sądem, tym bardziej, że to on jest przedsiębiorcą i ukrył swój dochód przed fiskusem, wystawiając fakturę tylko na część należności.

Proszę jeszcze zwrócić uwagę, czy podana data rejestracji auta a faktyczna data rejestracji różnią się znacznie, czy np. tylko o 13 miesiący, ale zahaczają o różne roczniki. To też istotne dla określenia adekwatnej różnicy ceny.