Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie punktów karnych

Czy można w jakiś sposób odzyskać prawo jazdy od starosty, jeśli zostało zatrzymane przez policję za przekroczenie punktów karnych? Jestem w trakcie podchodzenia do egzaminu. Dodam, że mam wszystkie kategorie.

Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie punktów karnych

Maksymalną liczbę punktów których przekroczenie spowoduje zatrzymanie prawa jazdy

Przepisy Prawa o ruchu drogowym określają maksymalną liczbę punktów, których przekroczenie spowoduje zatrzymanie prawa jazdy oraz skierowanie na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji (art. 135 ustawy – Prawo o ruchu drogowym; j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 1137). Taka sytuacja będzie miała miejsce po przekroczeniu 24 punktów w przypadku kierowców o dłuższym stażu niż 1 rok. Zatem po przekroczeniu limitu 24 punktów w przypadku kierowców z dłuższym stażem policja przekazuje informację o tym do starosty.

Zatrzymanie prawa jazdy następuje zasadniczo w formie automatycznej decyzji administracyjnej starosty. Należy pamiętać, że odebranie przez starostę uprawnień będzie dotyczyć wszystkich kategorii, co do których uprawnienia posiada kierowca. Nie ma przy tym znaczenia, że naruszenie Prawa o ruchu drogowym nastąpiło tylko w przypadku jednej z kategorii – potwierdził to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 7 października 2008 r. (sygn. III SA/Wr331/08).

Odwołanie się od decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy

Kierowca może odwołać się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Starosta natomiast przesyła kierowcy skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje (ze wskazaniem terminu, do kiedy trzeba go zdać). To taki sam egzamin (teoretyczny i praktyczny), jaki przechodzą kandydaci na kierowców. Ze skierowaniem należy zgłosić się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Jeżeli jednak kierowca nie pojawi się w WORD w wyznaczonym terminie lub nie zda egzaminu, informacja taka trafi do starosty. Kierowca otrzyma kolejny dokument, tym razem zaświadczenie umożliwiające zdawanie egzaminu (bez wskazania terminu). Zaświadczenie potrzebne jest do zapisania się na egzamin. Jeżeli egzamin praktyczny nie zostanie zdany, przy następnym podejściu należy zaliczyć również część pisemną.

Przystąpienie do egzaminu a zwrot prawa jazdy

Co prawda po przekroczeniu 24 punktów karnych policja odbiera dokument, a starosta wysyła kierowcę na egzamin, niemniej jednak uprawnienie musi kierowcy zwrócić, ponieważ brak jest podstawy prawnej do wydania decyzji o zatrzymaniu uprawnienia. Wynika to z pewnej luki prawnej występującej we wskazanych przepisach. Starosta kieruje bowiem niesfornego kierowcę na egzamin, może nawet cofnąć uprawnienia, gdy kierowca egzaminu nie zda, nie może jednak zatrzymać mu prawa jazdy. To oznacza, że odebrany wcześniej przez policję dokument musi zwrócić kierowcy. A więc zasadniczo do upływu terminu, w którym kierowca musi poddać się egzaminowi, teoretycznie może on dalej jeździć. W sytuacji ponownego zatrzymania go przez policję, w tymże okresie, kolejny raz odebrane mu zostanie prawo jazdy, przesłane do starosty i tak w „koło Macieju”. A jeżeli ponowne zatrzymanie przez policję nastąpiło w czasie rutynowej kontroli, to nawet mandatu nie można nałożyć. Mandat można dostać bowiem za brak dokumentu prawa jazdy lub za jazdę bez uprawnień. A w takiej sytuacji jedno i drugie kierowca na razie jak najbardziej posiada.

A zatem ma Pan prawo żądania od starosty zwrotu zatrzymanego prawa jazdy, skoro żaden przepis nie pozwala staroście na jego zatrzymanie.

*Stan prawny na 2016r.