Mamy 7124 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Zatrudnienie w dwóch firmach a L4

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 07.08.2017

Jestem zatrudniona w dwóch firmach. W jednej z nich pracowałam 20 lat i obecnie jestem w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia. W drugiej pracuję niespełna 2 miesiące i umowę mam jeszcze przez miesiąc. Również tę umowę mam zamiar wypowiedzieć i będę miała 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Planuję iść na L4 na tę firmę z 20-letnim stażem, gdyż dostałabym 80% pensji. Firma, w której teraz jestem, daje małe zarobki i nie mam szans na pozostanie tam dłużej. Czy na zwolnienie mogę iść z firmy, gdzie mam dłuższy staż pracy i lepsze zarobki, czy z tej, w której obecnie będę składać wypowiedzenie?

Marek Gola

Jeśli obecnie jest Pani zatrudniona w dwóch firmach, to zwolnienie lekarskie powinna Pani przedstawić w tych dwóch miejscach pracy. Nie może bowiem być tak, że w jednej firmie przedstawia Pani zwolnienie, a w drugiej w tym czasie Pani pracuje.

 

Po pierwsze: jeśli w czasie zwolnienia lekarskiego w jednym zakładzie pracy będzie Pani pracowała w drugim (zamiast tam też przebywać na zwolnieniu) – uzasadniało to będzie dyscyplinarne zwolnienie przez pracodawcę, któremu przedstawiła Pani zwolnienie lekarskie.

 

Po drugie: zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 372) –ubezpieczony pracownik wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 11 lutego 1999 r. (II UKN 467/98) w sytuacji gdy pracownik jest zatrudniony w dwóch zakładach pracy, może w jednym z nich pobierać zasiłek chorobowy z tytułu czasowej niezdolności do pracy, a wykonywać zatrudnienie w drugim tylko wówczas, gdy uzyska wpisaną do karty chorobowej opinię lekarza udzielającego zwolnienia od pracy, że wykonywanie określonej pracy nie jest przeciwwskazane, nie spowoduje przedłużenia okresu niezdolności do pracy i nie jest niezgodne z celem tego zwolnienia.

 

Słowem, jeśli w jednej pracy przedstawi Pani zwolnienie lekarskie, a w drugiej dalej będzie przychodzić do pracy bez stosownej opinii lekarza, ZUS odbierze Pani zasiłek za cały okres choroby.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 minus 3 =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych

Mój mąż ma do dyspozycji samochód służbowy. Ostatnio jego młodsza koleżanka z firmy prosiła go kilkakrotnie o podwiezienie tym samochodem  – chodziło nie tylko o podwożenie do pracy, ale także o sprawy prywatne, także poza godzinami pracy męża (mam na to dowody, a o samej sytuacji dowiedziałam się od innego pracownika). Rozmawiałam o tym z mężem, ale on zaprzeczył i nawet usunął wszelkie wiadomości SMS i e-maile od tej pani. Czy mogę jakoś odzyskać tę korespondencję (np. od operatora sieci komórkowej)? Jak można przerwać tę sytuację? Nie chcę, by mąż stracił pracę i został posądzony o molestowanie.

Warunkowe umorzenie a możliwość zwolnienia nauczyciela

Jestem nauczycielem dyplomowanym, pracującym w szkole od wielu lat. Niestety, brałem ostatnio udział w pewnym incydencie – chciałem rozdzielić szarpiących się chłopców i nie dopuścić do bójki. Tak zwany „poszkodowany” złożył przeciwko mnie zeznania, a akta trafiły do prokuratury. Prawnik namawia mnie, abym przystał na warunkowe umorzenie. Czy takie umorzenie upoważni dyrektora szkoły do zwolnienia mnie z pracy? Obecnie przebywam na urlopie dla podratowania zdrowia – czy mogę być z niego odwołany i zawieszony w czynnościach nauczyciela, a dyrektor może skierować przeciwko mnie wniosek do komisji etyki zawodowej?

Dodatek za wysługę lat dla nauczyciela

Pracuję w szkole, w której pracownikowi (nauczycielowi oraz pracownikowi administracji i obsługi) przysługuje prawo do dodatku za wysługę lat. Cytuję: „Dodatek za wysługę lat wypłacany jest w terminie wypłaty wynagrodzenia i przysługuje: a) od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel (pracownik) nabył prawo do dodatku lub do wyższej stawki tego dodatku, jeżeli nabycie nastąpiło w ciągu miesiąca; b) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa dodatku lub wyższej jego stawki nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca”. 1) Jeśli pracownika z 15-letnim stażem zatrudniamy w trakcie miesiąca, np. 5 maja, to kiedy wypłacamy mu dodatek? 2) Z kolei jak to wygląda w przypadku nauczyciela z 8-letnim stażem?

wizytówka Szukamy prawników »