Zatrudnienie w dwóch firmach a L4

Jestem zatrudniona w dwóch firmach. W jednej z nich pracowałam 20 lat i obecnie jestem w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia. W drugiej pracuję niespełna 2 miesiące i umowę mam jeszcze przez miesiąc. Również tę umowę mam zamiar wypowiedzieć i będę miała 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Planuję iść na L4 na tę firmę z 20-letnim stażem, gdyż dostałabym 80% pensji. Firma, w której teraz jestem, daje małe zarobki i nie mam szans na pozostanie tam dłużej. Czy na zwolnienie mogę iść z firmy, gdzie mam dłuższy staż pracy i lepsze zarobki, czy z tej, w której obecnie będę składać wypowiedzenie?

Zatrudnienie w dwóch firmach a L4

Fot. Fotolia

Dwa miejsca pracy a zwolnienie lekarskie

Jeśli obecnie jest Pani zatrudniona w dwóch firmach, to zwolnienie lekarskie powinna Pani przedstawić w tych dwóch miejscach pracy. Nie może bowiem być tak, że w jednej firmie przedstawia Pani zwolnienie, a w drugiej w tym czasie Pani pracuje.

Po pierwsze: jeśli w czasie zwolnienia lekarskiego w jednym zakładzie pracy będzie Pani pracowała w drugim (zamiast tam też przebywać na zwolnieniu) – uzasadniało to będzie dyscyplinarne zwolnienie przez pracodawcę, któremu przedstawiła Pani zwolnienie lekarskie.

Po drugie: zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 372) –ubezpieczony pracownik wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Czy można być na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy i równocześnie przychodzić do drugiej pracy?

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 11 lutego 1999 r. (II UKN 467/98) w sytuacji gdy pracownik jest zatrudniony w dwóch zakładach pracy, może w jednym z nich pobierać zasiłek chorobowy z tytułu czasowej niezdolności do pracy, a wykonywać zatrudnienie w drugim tylko wówczas, gdy uzyska wpisaną do karty chorobowej opinię lekarza udzielającego zwolnienia od pracy, że wykonywanie określonej pracy nie jest przeciwwskazane, nie spowoduje przedłużenia okresu niezdolności do pracy i nie jest niezgodne z celem tego zwolnienia.

Słowem, jeśli w jednej pracy przedstawi Pani zwolnienie lekarskie, a w drugiej dalej będzie przychodzić do pracy bez stosownej opinii lekarza, ZUS odbierze Pani zasiłek za cały okres choroby.