.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zatrudnienie na stanowisku pedagoga szkolnego

W przyszłym roku szkolnym mam możliwość zatrudnienia na stanowisku pedagoga w szkole podstawowej. Problem dotyczy moich kwalifikacji, tzn. ukończyłam uzupełniające studia magisterskie na kierunku pedagogika w zakresie terapii pedagogicznej. W suplemencie do dyplomu w miejscu o posiadanych kwalifikacjach oraz uprawnieniach zawodowych nie mam nic wpisane. Prosiłam uczelnie o uzupełnienie tego punktu, lecz nie uzyskałam żadnej odpowiedzi (warto zauważyć, że w tym punkcie nie ma także kreski ani słowa „brak”). Czy dopuszczalne jest wystawienie takiego suplementu? Czy po kierunku pedagogika w zakresie terapii pedagogicznej mogę być zatrudniona jako pedagog szkolny, nie mając wpisanych posiadanych kwalifikacji oraz uprawnień zawodowych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zatrudnienie na stanowisku pedagoga szkolnego

Fot. Fotolia

Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-pedagoga

Zgodnie z § 20 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 1264) „kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-pedagoga w przedszkolach, szkołach podstawowych, placówkach wychowania pozaszkolnego, placówkach zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania posiada osoba, która ukończyła:

 

1) studia magisterskie na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

2) studia magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

3) studia pierwszego stopnia na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

4) studia pierwszego stopnia na dowolnym kierunku (specjalności) i studia podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne”.

W jaki sposób dokonuje się kwalifikacji zatrudnianej osoby na stanowisku nauczyciel-pedagog?

Nauczyciel-pedagog powinien posiadać takie przygotowanie zawodowe (ukończyć taką specjalność), które będzie gwarantowało wykonanie zadań pedagoga szkolnego w konkretnej szkole. Pamiętać należy, że zadania nauczycieli-pedagogów w poszczególnych typach szkół są odmienne, ponieważ odmienne są potrzeby uczniów uczęszczających do konkretnych szkół. Zatem dyrektor szkoły zatrudniając osobę na to stanowisko powinien dokonać oceny kwalifikacji przyjmowanego nauczyciela pod kątem potrzeb.

 

Oceny kwalifikacji zatrudnianej osoby dokonuje się poprzez porównanie programu ukończonego kierunku (specjalności) studiów z zadaniami, jakie będzie realizować ta osoba na zajmowanym stanowisku.

 

W mojej ocenie pedagog szkolny, aby posiadać kwalifikacje do pracy w szkole, powinien ukończyć studia w zakresie pedagogiki ogólnej, a zgodnie z wykładnią Ministerstwa Edukacji Narodowej, oprócz pedagogiki ogólnej, za kierunki zgodne można uznać pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą, pedagogikę szkolną i pedagogikę resocjalizacyjną.

 

Co do zasady wiec to dyrektor powinien ocenić, czy ma Pani odpowiednie kwalifikacje. Może więc uznać, ze Pani kwalifikacje są odpowiednie dla potrzeb danej szkoły.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu