Zasiłek dla bezrobotnych po upływie 90 dni

Przez ponad 3 lata pracowałem na cały etat na podstawie umowy o pracę w pewnej firmie. Z tym pracodawcą rozwiązałem umowę o pracę za porozumieniem stron i zachowując ciągłość zatrudnienia przeszedłem do innej firmy na 3-miesięczny okres próbny. Niestety ta praca mi nie odpowiada. Czy po wygaśnięciu umowy, rejestrując się w urzędzie pracy, prawo do zasiłku nabędę od razu, czy po upływie 90 dni?

Zasiłek dla bezrobotnych po upływie 90 dni

Komu przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 71 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) prawo do zasiłku dla bezrobotnych, przysługuje każdemu bezrobotnemu, jeżeli:

– nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych,

w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni:

a) był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy,

b) wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą i osiągał z tego tytułu dochód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,

c) świadczył usługi na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca,

d) opłacał składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,

e) wykonywał pracę w okresie tymczasowego aresztowania, jeżeli podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę,

f) opłacał składkę na Fundusz Pracy w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej za granicą u pracodawcy zagranicznego,

g) był zatrudniony za granicą i przybył do Rzeczpospolitej Polskiej jako repatriant,

h) był zatrudniony w państwach członkowskich Unii Europejskiej,

i) był zatrudniony, pełnił służbę lub wykonywał inną pracę zarobkową i osiągał wynagrodzenie lub dochód od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy.

Zasiłek dla bezrobotnych po okresie 90 dni

Jeżeli w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy bezrobotny rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron – zasiłek będzie mu przysługiwał po okresie 90 dni, wyjątkiem są sytuacje, gdy:

a) porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy,

b) rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania,

c) bezrobotny rozwiązał umowę o pracę w trybie art. 55 § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

Przepis stanowi wprost – jeśli w ciągu 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się jako bezrobotny rozwiązał Pan stosunek pracy (nawet zmieniając pracodawcę na innego) – zasiłek otrzyma Pan po 90 dniach od rejestracji.