Mamy 7223 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Zasiłek socjalny dla niepełnosprawnego

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 14.05.2017

Mam orzeczenie z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Niepełnosprawność istnieje od 2001 roku (miałem wtedy 15 lat). Czy należy mi się jakiś zasiłek socjalny?

Izabela Nowacka-Marzeion

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 1518 z późn. zm.) zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

 

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

1) niepełnosprawnemu dziecku;

2) osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

3) osobie, która ukończyła 75 lat.

 

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

 

Jak wynika z powyższego przysługuje Panu zasiłek pielęgnacyjny (i jest to jedyne świadczenie, jakie Panu przysługuje, gdyż do renty socjalnej musiałby Pan być całkowicie niezdolny do pracy).

 

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 144,00 zł miesięcznie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + 3 =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Amputacja kończyny dolnej a uprawnienia chorego

U mojej mamy przeszło miesiąc temu konieczna była amputacja kończyny dolnej. Mama ma 69 lat, mieszka tylko ze swoją córką, a moją siostrą. Do szpitala ma 40 km, a do ośrodka zdrowia – 20 km. Co należy jej się w ramach NFZ? Czy ma prawo do opiekuna lub rehabilitanta? Czy może liczyć na transport karetką na wizyty kontrolne do szpitala? Proszę o szczegółowe porady, do kogo mamy się zwrócić o uregulowanie tych kwestii.

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

Mieszkam z mężem i jego bratem, brat ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym i wymaga całodobowej opieki. Dwanaście lat temu, gdy zmarli rodzice męża, zrezygnowałam z pracy, by opiekować się bratem męża. Dwa lata wystąpiliśmy do sądu o ubezwłasnowolnienie brata z powodu problemów przy kontaktach z lekarzami, urzędnikami. Sąd zdecydował, że to ja będę opiekunem prawnym, a nie mąż. Szwagier nie posiada żadnego majątku trwałego, więc tylko sprawuję nad nim pieczę (pilnowanie, pranie, gotowanie itp.). Czy wobec tego należy mi się świadczenie pielęgnacyjne?

Kontynuacja stopnia niepełnosprawności

Tata ubiegał się o kontynuację stopnia niepełnosprawności – umiarkowanego (miał ważną decyzję na lata 2012–2014) i niestety nie dostał przedłużenia, mimo przesłanek zdrowotnych. Otrzymał stopień lekki, a nie umiarkowany. Odwoływaliśmy się do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności i odrzucono taty odwołanie. Tata pracuje tylko dzięki faktowi, że ma orzeczony stopień umiarkowany. Czy przysługuje mu jeszcze odwołanie do jakiejś instytucji? Gdzie, do jakiej?

wizytówka Szukamy prawników »