Zasiłek chorobowy a posiadanie gospodarstwa rolnego

Jestem właścicielką gospodarstwa rolnego o powierzchni 1,5 ha przeliczeniowego. Mąż ma przyznane prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Zakład pracy rozwiązał z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia. Mąż był pięć miesięcy na zwolnieniu lekarskim, następnie powrócił do pracy, lecz po kilku miesiącach musiał kontynuować leczenie. Dostał zwolnienie lekarskie na 182 dni, a potem świadczenie rehabilitacyjne. Czy posiadanie przez nas gruntów rolnych nie wpłynie na wypłacanie zasiłku chorobowego przez ZUS? Mąż był cały czas ubezpieczony w ZUS, ja jestem w KRUS.

Prawo do pobierania zasiłku chorobowego w czasie niezdolności do pracy

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że jeśli mąż przebywa na zwolnieniach lekarskich bez przerwy (choćby jednodniowej) od momentu, gdy był zatrudniony do teraz (mimo że nie jest już pracownikiem) i ma już przyznane prawo do świadczenia rehabilitacyjnego – ZUS nadal będzie wypłacał zasiłek chorobowy.

Zgodnie z przepisami każdy pracownik jest obowiązkowo ubezpieczony, a więc opłacane jest za niego ubezpieczenie chorobowe, które daje mu prawo do pobierania zasiłku chorobowego w czasie niezdolności do pracy. Jeśli nawet stosunek pracy zostanie rozwiązany, a pracownik już przebywa na zwolnieniach lekarskich – wypłata zasiłku jest kontynuowana.

Zgodnie z tą ustawą zasiłkową zasiłek chorobowy przysługuje byłemu pracownikowi, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy 30 dni i powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego.

Możliwość przystąpienia do rolniczego ubezpieczenia społecznego

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników odnosi możliwość przystąpienia do rolniczego ubezpieczenia społecznego do osób, które posiadają gospodarstwo rolne obejmujące obszar użytków rolnych przekraczających 1 ha przeliczeniowy lub prowadzą dział specjalny produkcji rolnej, jeżeli nie podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu i nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty.

W przypadku Pani męża nie można stwierdzić, że prowadzi on działalność zarobkową w gospodarstwie, ponieważ dotychczas podlegał pod ubezpieczenie w ZUS.

Co do zasady osoby, które prowadzą gospodarstwo rolne większe niż 1 ha przeliczeniowy nie otrzymają zasiłku z ZUS po ustaniu zatrudnienia, chyba że między zatrudnieniem a chorobą nie wystąpi przerwa, choćby jednodniowa.

W przypadku Pani męża skoro zostało mu już przyznane świadczenie rehabilitacyjne to należy jedynie pilnować ciągłości zwolnień (i przyznawania kolejnego świadczenia o ile ZUS je przedłuży).