.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zaprzestanie płacenia alimentów bez orzeczenia sądu

• Autor: Eliza Rumowska

Kilka lat temu zostały mi zasądzone alimenty od matki w kwocie niewielkiej, ale jednak. Pieniądze powinny pojawiać się u mnie do 10. dnia każdego miesiąca. Trzy miesiące temu skończyłam 25 lat i do dziś nie mam na koncie alimentów. Nie dostałam też żadnego pisma z sądu o zakończeniu obowiązku alimentacyjnego. Dlaczego przestałam otrzymywać alimenty? Zapewne matka przestała płacić, bo wydaje jej się, że już mi się te pieniądze nie należą.  Dodam, że jeszcze studiuję (został mi jeden semestr do ukończenia studiów magisterskich) i dorabiam, pracując na umowę-zlecenie. Czy matka mogła zaprzestać wpłacać alimenty bez orzeczenia sądu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zaprzestanie płacenia alimentów bez orzeczenia sądu

Czy rodzic może zaprzestać płacenia alimentów bez wyroku sądu?

Wszystko wskazuje na to, że rzeczywiście (jak wielu innych rodziców) Pani matka podjęła błędne przekonanie, że wraz z ukończeniem lat 25 zakończyła Pani definitywnie edukację, a przez to zaczęła Pani pracować lub też pracę taką podjąć powinna. Tymczasem Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi:

 

„Art. 133. [Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka]

§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

 

§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

 

§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”.

Jak wyegzekwować zaległe alimenty?

Z Pani opisu sprawy wynika, że z jednej strony nie jest się Pani sama w stanie utrzymać, z drugiej zaś strony dokłada Pani wszelkich starań, aby studia ukończyć, o czym świadczy pozostawanie na ostatnim roku studiów. Nawet jednak, gdyby powyższe okoliczności zaistniały, to matka powinna by złożyć odpowiedni pozew do sądu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

 

Stąd wszystko wskazuje na to, że wyrok alimentacyjny pozostaje w mocy. Dlatego powinna Pani podjąć następujące kroki. Wystąpić do matki z krótkim wezwaniem do zapłaty zaległych alimentów (3 dni od otrzymania pisma) pod groźbą niezwłocznego przystąpienia do uch egzekucji. Jeżeli matka wezwanie zlekceważy – proszę oddać wyrok do komornika w celu przymusowego wyegzekwowania alimentów zarówno zaległych, jak i potem bieżących. Egzekucja taka nie wymaga od Pani wpłat zaliczkowych, a w kancelarii komorniczej otrzyma Pani odpowiedni wniosek do wypełnienia, musi się tam Pani udać z odpisem prawomocnego wyroku alimentacyjnego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Eliza Rumowska

Administrator portalu ePorady24, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu