Zamówienie amfetaminy przez przeglądarkę TOR

Jestem niekarany, mam 18 lat, uczę się w szkole średniej (dobrze). Kilka tygodni temu byłem w szpitalu po zażyciu amfetaminy. Amfetaminę zamówiłem przez przeglądarkę TOR i zapłaciłem za pomocą waluty Bitcoin (może nie da się tego udowodnić). Przesyłkę przechwycił urząd celny. Zamówiłem dla siebie (z głupoty), nie na sprzedaż. Przeszukali mój pokój, w którym nic nie znaleźli (zorientowali się, że byłem w szpitalu). Teraz dostałem wezwanie z urzędu celnego do stawienia się w charakterze świadka w sprawie o przestępstwo określone w art. 55 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Co mówić na przesłuchaniu i jak dalej może potoczyć się sprawa? Czy muszę się przyznawać?

Zamówienie środków odurzających przez internet

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. oraz przepisy ustaw z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

W pierwszej kolejności pozwoli Pan, iż przytoczę w całości treść art. 55 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z tym przepisem:

„Art. 55. 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, dokonuje przywozu, wywozu, przewozu, wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności do lat 5.

2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej albo czyn ten został popełniony w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3”.

Zachowanie sprawcy rozważanego czynu obejmuje sprzeczny z ustawą przywóz; wywóz; wewnątrzwspólnotowe nabycie; wewnątrzwspólnotową dostawę; przewóz przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub terytorium innego państwa środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej.

Przestępstwo z art. 55 ust. 1 i 2 można popełnić tylko umyślnie, z zamiarem bezpośrednim lub z zamiarem ewentualnym. Innymi słowy, zamawiając środki, musiałby Pan mieć świadomość, że są to środki odurzające inne wymienione w ust. 1 art. 55 ustawy, a np. użyta w ofercie nazwa była wadliwa specjalnie, by wprowadzić choćby organy ścigania w błąd.

Jak podkreśla Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 grudnia 2014 r., sygn. akt II KK 240/14, „dla przypisania odpowiedzialności za przewożenie środków odurzających lub substancji psychotropowych na podstawie przepisu art. 55 ust. 1 u.p.n. niezbędne jest ustalenie, iż sprawca dokonał tranzytu tych środków przez terytorium RP z jednego państwa do innego”. Analogicznie dla przypisania każdej innej formy czynu zabronionego będzie wykazanie, że działał Pan ze świadomością, np. co zamawia i co chce wprowadzić tym samym np. na rynek polski.

Możliwości obrony przed organami ścigania

Możliwość udowodnienia Panu zamiaru w szczególności będzie zależała od tego, jak bezpieczne jest kodowanie wiadomości, na które się Pan powołuje w treści e-maila. Czy jest możliwość dotarcia do prowadzonej przez Pana korespondencji, a jeżeli tak – to na jakiej podstawie.

Każdy dowód potwierdzający zamówienie przez Pana np. ziół lub suplementu diety, ze świadomością, że rzeczywiście jest to suplement diety, a nie środek odurzający, psychotropowy lub słoma makowa, będzie świadczył na Pana korzyść.

W mojej ocenie organa ścigania będą chciały ustalić, kto był nadawcą przesyłki, za pomocą jakiego portalu zakupić miał Pan środki, które rzeczywiście okazały się środkami psychotropowymi lub odurzającymi, a także jaką formę zapłaty Pan wybrał. Organy ścigania być może zechcą sprawdzić przeprowadzane na Pana rachunku bankowym transakcje, które mogą doprowadzić do uzyskania danych osoby, która próbowała wprowadzić na rynek środki opisane w dyspozycji art. 55 ust. 1 ustawy.

Obowiązki świadka

Wyraźnie podkreślić przy tym należy, iż jest Pan świadkiem, a to z kolei powoduje, że zobowiązany jest Pan do określonych zachowań. Do obowiązków tych należą:

  • obowiązek stawiennictwa na wezwanie organu ścigania;
  • obowiązek pozostawania do dyspozycji organu ścigania;
  • obowiązek zeznawania;
  • obowiązek złożenia przyrzeczenia;
  • obowiązek zeznania prawdy.