Zamiana tymczasowego aresztowania na kaucję, jak wpłacić pieniądze?

Syn został tymczasowo aresztowany za posiadanie narkotyków; nigdy nie był karany. Bardzo źle znosi pobyt w tymczasowym areszcie. Obrońca syna sporządził zażalenie na postanowienie o tymczasowym aresztowaniu i wnosi o uchylenie tymczasowego aresztowania i zamianę na kaucję. Zaniepokoiło mnie jednak, że pomimo braku postanowienia sądu w tym przedmiocie kazał mi przekazać na swój rachunek kwotę 10 tys. zł tytułem wykazania w sądzie, że kaucja już jest. Czy mam wpłacić pieniądze? A co jeśli nie będzie zgody na poręczenie majątkowe?

Poręczenie majątkowe a tymczasowe aresztowanie

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.) oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż powinien Pan dążyć do sporządzenia dodatkowego dokumentu, z którego wynikać będzie, w jakim celu wpłaca Pan na rachunek obrońcy kwotę 10 tys. zł i co się winno stać z kwotą w sytuacji, gdy sąd nie uwzględni zażalenia. Na Pana miejscu nie wpłacałbym tej kwoty tytułem poręczenia bez jakiegokolwiek dokumentu, albowiem w swojej praktyce spotykałem się już z przypadkami, kiedy obrońcy wykazywali, że kwota wpłacona nie była tytułem kaucji lecz za kaucję, tj. podjęcie działań zmierzających do zmiany tymczasowego aresztowania na kaucję.

Jeżeli adwokat będzie miał dobre intencje, a wierzę, że tak będzie, wówczas na pewno sporządzi na miejscu umowę, z której wynikać będzie, że w przypadku braku zamiany tymczasowego aresztowania na kaucję (poręczenie majątkowe), kwota zostanie zwrócona na Pana rachunek w terminie kolejnych 3 dni roboczych.