Konsekwencje zameldowania partnera w mieszkaniu

Jestem rozwódką. Od 2 lat mieszkam z partnerem rozwodnikiem w moim mieszkaniu. Mieszkanie w 100% należy do mnie. Czy zameldowanie go na pobyt stały może wiązać się z nieprzyjemnymi dla mnie konsekwencjami? Partner sprzedał swoje mieszkanie, spłacił kredyt hipoteczny, kredyt na samochód. Zostało niewiele pieniędzy. Jest bardzo w porządku, finansuje po 50% ze mną wszystkie opłaty, naprawy. Boję się, że jeżeli kiedyś będziemy chcieli się rozstać (niczego już nie jestem pewna), oświadczy mi, że nie wyprowadzi się, bo nie ma gdzie. A ponieważ jest zameldowany, to muszę mu kupić mieszkanie. Nie można wyrzucić na bruk bezdomnego… Co mam zrobić? Tymczasowe zameldowanie nie wchodzi w grę.

Konsekwencje zameldowania partnera w mieszkaniu

Skutki prawne zameldowania partnera w swoim mieszkaniu

W pierwszym rzędzie należy wskazać, iż polskie prawo nie reguluje kwestii stosunków majątkowych między „konkubentami”. W orzecznictwie utrwalony jest pogląd, iż stosuje się przepisy o instytucjach prawnych mających zastosowanie w konkretnej sytuacji. Pani pytanie zmierza do ustalenia kwestii skutków prawnych zameldowania partnera w lokalu stanowiącym Pani własność. Samo zameldowanie jest aktem administracyjnym i potwierdza jedynie fakt mieszkanie danej osoby w danym miejscu. Zgodnie z treścią Art. 24 ustawy o ewidencji ludności:

„1. Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany wykonywać obowiązek meldunkowy określony w ustawie.

2. Obowiązek meldunkowy polega na:

1) zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego;

2) wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego;

3) zgłoszeniu wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej oraz powrotu z wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej, z uwzględnieniem art. 36”.

Zameldowanie potwierdza więc jedynie fakt pobytu w określonym miejscu. Nie rodzi to jednak żadnych skutków prawnych w zakresie cywilistycznym. Oznacza to, iż z tytułu zameldowanie nie przysługują zameldowanemu żadne prawa względem nieruchomości, w której przebywa. Mieszkanie w dalszym ciągu stanowić będzie Pani wyłączną własność

Eksmisja partnera z mieszkania

Oczywiście w razie pobytu osoby „niechcianej” będzie Pani mogła wszcząć procedurę administracyjną. Wprawdzie nie ma tzw. eksmisji na bruk jednak istnieją środki prawne zmierzające do zmuszenia lokatora do opuszczenia lokalu. Obowiązek zapewnienia lokalu zastępczego (lub socjalnego) spoczywa na gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Kwestie związane z wykonaniem wyroku eksmisyjnego reguluje art. 1046 Kodeksu postępowania cywilnego:

„§ 1. Jeżeli dłużnik ma wydać nieruchomość lub statek albo opróżnić pomieszczenie, komornik sądu, w którego okręgu rzeczy te się znajdują, wezwie dłużnika do dobrowolnego wykonania tego obowiązku w wyznaczonym stosownie do okoliczności terminie, po którego bezskutecznym upływie dokona czynności potrzebnych do wprowadzenia wierzyciela w posiadanie.

§ 2. (uchylony).

§ 3. (uchylony).

§ 4. Wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik usunie dłużnika do innego lokalu lub pomieszczenia, do którego dłużnikowi przysługuje tytuł prawny i w którym może zamieszkać. Jeżeli dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina właściwa ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu, na wniosek komornika, wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy. Po upływie tego terminu komornik usunie dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe wskazanej przez gminę właściwą ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Usuwając dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, komornik powiadomi właściwą gminę o potrzebie zapewnienia dłużnikowi tymczasowego pomieszczenia”.

Stąd też wszelkie obowiązki związane z zapewnieniem lokalu spoczywają na gminie miejsca zamieszkania dłużnika.

Inną kwestię stanowi udział partnera w opłatach czy remontach. Może on dochodzić zwrotu wpłaconych kwot na zasadach bezpodstawnego wzbogacenia. Oznacza to, iż wszelkie nakłady poczynione na Pani nieruchomość mogą być rozliczone w toku postępowania sądowego.