Zakup udziału w drodze dojazdowej

• Data: 14-04-2024 • Autor: Tomasz Ciasnocha

Chciałabym zakupić udział w drodze prywatnej od jednego ze współwłaścicieli (łącznie jest ich siedmiu), aby mieć krótszy dojazd do drogi publicznej (ok. 150 m dojazdu). Mam możliwość korzystania z drogi gminnej, aby dojechać do drogi asfaltowej (ok. 800 m dojazdu), ale droga gminna jest w tragicznym stanie (nieutwardzona, dziurawa, nieodśnieżana itd.). Czy zakup udziału od jednego ze współwłaścicieli da mi prawo do bezproblemowego korzystania z drogi prywatnej? Aktualnie korzystam z tej drogi (mam pisemną umowę z sześcioma współwłaścicielami) w zamian za partycypowanie w kosztach jej utrzymania, ale jeden ze współwłaścicieli nie wyraża zgody na mój przejazd. Czy obecna umowa z sześcioma współwłaścicielami ma moc prawną i czy mogę korzystać z drogi prywatnej bez konsekwencji prawnych?

Zakup udziału w drodze dojazdowej

Czy zakupienie udziału od jednego z współwłaścicieli daje prawo do korzystania z drogi na równi z innymi właścicielami?

Droga prywatna, o której Pani pisze, de facto nie jest drogą w rozumieniu ustawy o drogach (nie stosuje się do niej przepisów szczególnych), lecz nieruchomością stanowiącą współwłasność kilku osób.

Relacje, jakie zachodzą w stosunkach pomiędzy samymi współwłaścicielami nieruchomości oraz pomiędzy współwłaścicielami a osobami trzecimi, należy analizować na gruncie przepisów prawa cywilnego.

Jeśli chodzi o samych współwłaścicieli, to zgodnie z art. 206 K.c. każdy może korzystać z nieruchomości (drogi) w sposób nieutrudniający korzystanie z niej innym współwłaścicielom.

Art. 206. Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli”.

Zakupienie udziału jednego z dotychczasowych współwłaścicieli da Pani prawo do korzystania z drogi na równi z innymi współwłaścicielami.

Czy umowa o korzystaniu z drogi zawarta z pominięciem jednego z współwłaścicieli jest ważna i daje prawo korzystania z tej drogi?

Jeśli chodzi o umowę zawartą z 6 współwłaścicielami, to niewątpliwie stosunek wynikający z umowy nie ma charakteru rzeczowego, tj. służebności przejazdu czy użytkowania, gdyż taka umowa wymagałaby formy aktu notarialnego. Ponadto umowa byłaby nieważna, gdyż czynności przekraczające zwykły zarząd (a do takich należą umowy obciążające nieruchomość prawem rzeczowym na rzecz osób trzecich) dla swojej ważności wymagają zgody wszystkich współwłaścicieli.

Art.199. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli”.

Myślę, że zawartą umowę można oceniać w kategoriach umowy użyczenia, o której mowa w art. 710.

Art. 710. Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy”.

Jak jednak wynika z orzecznictwa, umowa użyczenia zawarta tylko przez niektórych właścicieli jest możliwa w stosunku do części rzeczy wspólnej używanej samodzielnie przez danego współwłaściciela (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 lutego 2004 r., IV CK 17/03). „Każdy ze współwłaścicieli może podejmować samodzielnie pewne czynności w stosunku do tych części rzeczy wspólnej, z których samodzielnie korzysta. W przypadku lokalu oznacza to, że dopuszczalne jest zawarcie przez korzystającego z niego współwłaściciela umowy użyczenia z osobą trzecią”.

Konkludując, umowa zawarta jedynie z 6 współwłaścicielami nie daje prawa do korzystania z całej nieruchomości. Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc zakupienie udziału od jednego ze współwłaścicieli.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1

Pan Marek, który mieszka na przedmieściach miasta, zdecydował się zakupić udział w drodze prywatnej prowadzącej bezpośrednio do jego domu. Udział ten nabył od jednego z trzech współwłaścicieli drogi, co umożliwiło mu wygodniejszy i szybszy dostęp do głównej arterii komunikacyjnej miasta. Pan Marek mógł unikać korzystania z długiej i źle utrzymanej drogi gminnej, co znacznie skróciło jego codzienne dojazdy do pracy.

Przykład 2

Pani Elżbieta, właścicielka małego pensjonatu w górach, zakupiła udział w drodze prywatnej od jednego ze współwłaścicieli, aby zapewnić swoim gościom lepszy dostęp do obiektu. Przed zakupem udziału, goście musieli pokonywać krętą i niewygodną ścieżkę. Zakup udziału pozwolił jej na legalne korzystanie z krótszej i bardziej komfortowej drogi, co znacząco poprawiło atrakcyjność pensjonatu.

Przykład 3

Firma budowlana, której siedziba znajduje się w strefie przemysłowej miasta, zdecydowała się na zakup udziału w prywatnej drodze od jednego z kilku współwłaścicieli. Dzięki temu uzyskali możliwość korzystania z bezpośredniego i bardziej stabilnego dojazdu dla ciężkiego sprzętu. Dotychczasowa droga, której używali, była często zablokowana przez inne pojazdy i w złym stanie technicznym, co utrudniało logistykę firmy.

Podsumowanie

Zakup udziału w drodze prywatnej może być skutecznym rozwiązaniem dla osób poszukujących wygodniejszego dostępu do swojej nieruchomości lub chcących usprawnić logistykę swojej działalności. Przed podjęciem decyzji warto jednak dokładnie zbadać prawne aspekty takiej transakcji, w tym zgody pozostałych współwłaścicieli, aby uniknąć przyszłych problemów. Pomimo potencjalnych trudności, właściwie zrealizowany zakup udziału może znacząco podnieść komfort życia oraz efektywność biznesową.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego w zakresie zakupu udziału w drodze prywatnej? Skorzystaj z naszych porad prawnych online i profesjonalnie przygotowanych pism, które pomogą Ci bezpiecznie i skutecznie przejść przez cały proces. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 lutego 2004 r., sygn. akt IV CK 17/03