Zakup podrobionych torebek znanej firmy

• Autor: Jakub Bonowicz

Wraz z koleżanką zamówiłam od chińskiego producenta 25 szt. torebek i 50 szt. portfeli sygnowanych znakiem towarowym znanej firmy. Nie wiedziałam, że to są podróbki. Zadzwoniono do mnie z urzędu celnego, że będzie dla mnie przesyłka. W końcu dostałam pismo z urzędu, że to podróbki, marka jest zastrzeżona i będzie sprawa. Nie mam pojęcia, jak się zachować, nie wiedziałam, że robię coś niewłaściwego. Co powinnam zrobić, jak się bronić?

Zakup podrobionych torebek znanej firmy

UWAGA! Poniższy tekst stanowi jedynie fragment dłuższej odpowiedzi.

Zatrzymanie towaru na granicy z podejrzeniem naruszenia praw własności intelektualnej

Znam takie sprawy bardzo dobrze, prowadziłem kilka i niestety nie jest to takie proste. W praktyce wygląda to tak, iż Osoba z Polski zamawia towar z Chin. Towar zostaje zatrzymany na granicy z podejrzeniem naruszenia praw własności intelektualnej. Wówczas organ celny stosuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i rady (UE) nr 608/2013 w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej i zatrzymuje towar. Podstawą jest art. 17 ust. 1 rozporządzenia – gdy organy celne zidentyfikują towary podejrzane o naruszenie prawa własności intelektualnej objętego decyzją uwzględniającą wniosek, zawieszają zwolnienie towarów i zatrzymują je (wydając stosowne postanowienie – na które służy zażalenie do dyrektora właściwej izby celnej).

O zatrzymaniu urząd celny zawiadamia odbiorcę towarów oraz uprawnionego z praw własności intelektualnej. Posiadacz praw własności intelektualnej w ciągu 10 dni od dnia odbioru zawiadomienia z urzędu celnego winien wszcząć odpowiednie postępowanie w celu dalszego zabezpieczenia towarów (art. 23 rozporządzenia) – ma być to „postępowanie mające ustalić, czy doszło do naruszenia praw własności intelektualnej”, i ma o tym powiadomić urząd celny.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 305 ust. 1 – Prawo własności przemysłowej wraz z wnioskiem o ściganie

W przeciwnym wypadku organ celny zezwala na zwolnienie towarów lub kończy zatrzymanie niezwłocznie po zakończeniu wszystkich formalności celnych (czyli wydaje towar odbiorcy po opłaceniu przez niego wszystkich opłat – cło, VAT). Przy czym termin zatrzymania towarów może być przedłużony o 10 dni (art. 23 ust. 4 rozporządzenia) z wyjątkiem przypadków dotyczących towarów psujących się

Uprawniony z praw własności intelektualnej składa natychmiast (by zachować termin 10-dniowy) zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 305 ust. 1 – Prawo własności przemysłowej wraz z wnioskiem o ściganie (oznaczanie towarów podrobionych znakiem towarowym). Informuje urząd celny o złożeniu zawiadomienia, a urząd celny uznaje, iż doszło do „powiadomienia organu celnego w rozumieniu Rozporządzenia o wszczęciu postępowania mającego na celu ustalenie, czy doszło do naruszenia praw własności intelektualnej). Jest to sprzeczne ze stanowiskiem sądów – tak m. in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 21.01.2011 r., sygn. akt V SA/Wa 1661/10. Podkreślić należy, że powiadomieniem organu celnego w rozumieniu art. 13 rozporządzenia nie jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa skierowane do właściwego organu uprawnionego do wszczęcia i prowadzenia postępowania przygotowawczego (postępowania karnego), ale procesowa czynność tego organu będąca wszczęciem bądź też odmową wszczęcia takiego postępowania (w praktyce będzie to postanowienie organu). W praktyce więc urząd celny powinien i tak wydać towary, mimo zawiadomienia, ale tego nie robi.

(…)

Co grozi za sprowadzenie z Chin podrobionych towarów?

Problem jednak taki – skoro towary zostały podrobione, to przecież i tak nie można było ich sprzedać. Szkodą może być więc brak możliwości korzystania z rzeczy, za którą się zapłaciło (np. mógłby być to koszt zakupu drugiej takiej samej rzeczy na czas uniemożliwienia korzystania z tej zabezpieczonej). Warto jednak wskazać, że ilość torebek wskazuje raczej na ich handlowe przeznaczenie (25 szt. torebek i 50 szt. portfeli), więc skoro towary są oznaczone podrobionymi znakami, to i tak nie mogłyby zostać sprzedane, przynajmniej w legalnym toku czynności. Organ stwierdzi więc, że kupujący winien dochodzić odszkodowania od sprzedawcy chińskiego z tytuł wad towaru (oznaczenia ich podrobionym znakiem towarowym). Jak wiadomo, szanse są tutaj niewielkie.

Dlatego sprowadzanie towarów z Chin zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Naturalnie organy celne nie są w stanie sprawdzić każdej przesyłki, więc sprawdzają wyrywkowo. I od czasu do czasu ktoś, kto sprowadza towar z Chin czy to w większej ilości wskazującej na handlowe przeznaczenie, czy to na potrzeby własne, dostaje pismo z urzędu celnego o zatrzymaniu towaru (i następnie jeszcze pismo z kancelarii reprezentującej właściciela znaku towarowego z propozycją bardzo niekorzystnej ugody i zapłaty odszkodowania, której naturalnie nie należy podpisywać). Odbiorca bowiem tylko kupił towar i nie ponosi odpowiedzialności za działania sprzedawcy, który oznaczył towar znakiem towarowym bez zgody właściciela. Niemniej wiele osób w strachu takie ugody podpisuje. Wielokrotnie zgłaszali się do mnie klienci właśnie z takimi sprawami. Towar przepadał (zwykle był on niewielkiej wartości, kilka sztuk), bo koszty prowadzenia sprawy przewyższały wartość towaru, ale na podpisanie ugody za moją radą nie wyrażali zgody.

Tak więc w powyższym wypadku po pierwsze – powstaje pytanie, jaka jest wartość tego towaru. Jeśli znaczna, to trzeba walczyć o jego odzyskanie. Jeśli nieznaczna, to koszty prowadzenia sprawy przerosną jego wartość.

Po drugie – gdyby przyszło pismo z kancelarii reprezentującej interesy właściciela znaku towarowego z propozycją ugody, to nie wolno jej podpisywać. Nie ma co dzwonić, tłumaczyć się, odpowiadać.

Po trzecie – może przyjść wezwanie z prokuratury lub urzędu celnego do stawienia się w charakterze świadka, a nawet może być postawiony zarzut z art. 305 ust. 1 Prawa własności przemysłowej. Wtedy należy wskazać, iż działała Pani w zaufaniu do swojego chińskiego kontrahenta, na stronie brak było adnotacji, iż towar jest oznaczony znakiem bez zgody właściciela, za towar Pani zapłaciła i chciała Pani dopełnić formalności celnych. (…)

Informujemy, że świadczymy pomoc prawną z zakresu przedstawionej tematyki.