Mamy 7223 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Zakończenie pracy dyrektora szkoły i przejście na emeryturę

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 14.04.2017

Chcę przejść na emeryturę z końcem roku szkolnego. Będę miała 40 lat pracy pedagogicznej. Jestem dyrektorem szkoły i wtedy kończy mi się kadencja. Nie będę już startowała w następnym konkursie. Moja szkoła jest bardzo mała. Będzie mniej oddziałów. Czy mogę skorzystać finansowo z tej sytuacji? Kiedy muszę naliczyć emeryturę, aby było to dla mnie korzystne?

Izabela Nowacka-Marzeion

Sprawa wygląda w Pani przypadku następująco – po osiągnięciu wieku emerytalnego, ustawowego wieku, ma Pani zasadniczo tylko jedną możliwość – emerytura ustawowa, liczona według nowych zasad. Czyli kapitał początkowy plus zwaloryzowane składki.

 

W takim przypadku jak Pani najlepiej przejść na świadczenie przed czerwcem albo po czerwcu. Nigdy nie należy składać wniosku w czerwcu.

 

Składki zewidencjonowane na koncie waloryzowane są co roku, przy zastosowaniu rocznego wskaźnika waloryzacji. Waloryzację składek przeprowadza się od dnia 1 czerwca każdego roku. Waloryzacji rocznej podlega kwota składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego według stanu na dzień 31 stycznia roku, za który jest przeprowadzana waloryzacja.

 

Waloryzację składek przeprowadza się rocznie do czasu, gdy zgłoszony zostanie wniosek o emeryturę. Wówczas składki dodatkowo waloryzowane są kwartalnie za okres, za który nie były objęte waloryzacjami rocznymi.

 

Natomiast w przypadku ustalania wysokości emerytury w czerwcu kwota składek poddana ostatniej waloryzacji rocznej nie podlega dodatkowym waloryzacjom kwartalnym, gdyż została już zwaloryzowana rocznie za poprzedni rok od dnia 1 czerwca roku, w którym został zgłoszony wniosek o emeryturę.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Podsumowując – wniosek w dowolnym miesiącu, ale nie w czerwcu.

 

W Pani przypadku może Pani dodatkowo podnieść swoje świadczenie. Pracując jako nauczyciel, wykonywała Pani pracę w szczególnych warunkach.

 

Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych umożliwiła osobom, które pracowały przez co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze i nie nabyły z tego tytułu prawa do wcześniejszej emerytury – rekompensatę. Dodatek do kapitału początkowego, który łącznie z tym kapitałem podlega waloryzacjom, a w efekcie powiększy podstawę obliczenia emerytury.

 

Ale wniosek o rekompensatę należy złożyć razem z wnioskiem o emeryturę w ustawowym wieku. Te dwa zabiegi pozwolą Pani na uzyskanie możliwie najwyższego świadczenia emerytalnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus 3 =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Zadłużenie wobec dwóch oddziałów ZUS

Mój ojciec w związku z prowadzoną do połowy 2007 roku działalnością gospodarczą i współpracą z nieuczciwymi kontrahentami zadłużył się w urzędzie skarbowym i ZUS. Zaległości wobec urzędu skarbowego już zostały spłacone, natomiast w ZUS Oddział w Gdańsku ojciec otrzymał układ ratalny na spłatę zadłużeń od 2000 roku. Wcześniejsze musiał zapłacić jednorazowo. Kilka dni temu odwiedził nas poborca skarbowy, domagający się spłaty zadłużenia z lat 1995-1997 w oddziale ZUS w innej miejscowości. Czy ZUS oddział wojewódzki może nie wiedzieć o układzie ratalnym w inspektoracie? Czy ZUS może domagać się zwrotu zadłużenia z tytułu nieopłaconych składek, skoro w tamtym okresie ojciec nie mógł korzystać z pomocy lekarskiej w ramach ubezpieczenia? Co możemy zrobić?

Ustalenie prawa do emerytury

Ja i żona mieszkamy na stałe w RPA od 1984 roku. W Polsce nasz staż pracy wyniósł: ja – 10 lat (plus urlop bezpłatny 2 lata), żona – 9 lat. Obecnie mam 60 lat, a żona 59. Czy żona po ukończeniu 60 lat życia, a ja po ukończeniu 65 lat będziemy mieli prawo do jakiejkolwiek emerytury, a jeśli tak, to aby ją otrzymywać, będziemy musieli mieszkać w Polsce?

Emerytura dla pracownika Wojska Ochrony Pogranicza

Służyłem w Wojskach Ochrony Pogranicza od 12.01.1972 r. do 15.10.1986 r., gdzie za rok służby liczono półtora roku wysługi. Przez cały czas do dzisiaj pracuję zawodowo na odcinku cywilnym, mam 56 lat. Czy mogę starać się o emeryturę wojskową i jakie przepisy prawne to regulują?

 

wizytówka Szukamy prawników »