.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakończenie pracy dyrektora szkoły i przejście na emeryturę

Chcę przejść na emeryturę z końcem roku szkolnego. Będę miała 40 lat pracy pedagogicznej. Jestem dyrektorem szkoły i wtedy kończy mi się kadencja. Nie będę już startowała w następnym konkursie. Moja szkoła jest bardzo mała. Będzie mniej oddziałów. Czy mogę skorzystać finansowo z tej sytuacji? Kiedy muszę naliczyć emeryturę, aby było to dla mnie korzystne?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zakończenie pracy dyrektora szkoły i przejście na emeryturę

Przejście na emeryturę dyrektora szkoły

Sprawa wygląda w Pani przypadku następująco – po osiągnięciu wieku emerytalnego, ustawowego wieku, ma Pani zasadniczo tylko jedną możliwość – emerytura ustawowa, liczona według nowych zasad. Czyli kapitał początkowy plus zwaloryzowane składki.

 

W takim przypadku jak Pani najlepiej przejść na świadczenie przed czerwcem albo po czerwcu. Nigdy nie należy składać wniosku w czerwcu.

 

Składki zewidencjonowane na koncie waloryzowane są co roku, przy zastosowaniu rocznego wskaźnika waloryzacji. Waloryzację składek przeprowadza się od dnia 1 czerwca każdego roku. Waloryzacji rocznej podlega kwota składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego według stanu na dzień 31 stycznia roku, za który jest przeprowadzana waloryzacja.

 

Waloryzację składek przeprowadza się rocznie do czasu, gdy zgłoszony zostanie wniosek o emeryturę. Wówczas składki dodatkowo waloryzowane są kwartalnie za okres, za który nie były objęte waloryzacjami rocznymi.

Ustalenie wysokości emerytury

Natomiast w przypadku ustalania wysokości emerytury w czerwcu kwota składek poddana ostatniej waloryzacji rocznej nie podlega dodatkowym waloryzacjom kwartalnym, gdyż została już zwaloryzowana rocznie za poprzedni rok od dnia 1 czerwca roku, w którym został zgłoszony wniosek o emeryturę.

 

Podsumowując – wniosek w dowolnym miesiącu, ale nie w czerwcu.

 

W Pani przypadku może Pani dodatkowo podnieść swoje świadczenie. Pracując jako nauczyciel, wykonywała Pani pracę w szczególnych warunkach.

 

Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych umożliwiła osobom, które pracowały przez co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze i nie nabyły z tego tytułu prawa do wcześniejszej emerytury – rekompensatę. Dodatek do kapitału początkowego, który łącznie z tym kapitałem podlega waloryzacjom, a w efekcie powiększy podstawę obliczenia emerytury.

 

Ale wniosek o rekompensatę należy złożyć razem z wnioskiem o emeryturę w ustawowym wieku. Te dwa zabiegi pozwolą Pani na uzyskanie możliwie najwyższego świadczenia emerytalnego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu