Zajęcie konta spółki jawnej przez komornika

Jeden ze wspólników spółki jawnej dostał wezwanie do zapłaty swojego prywatnego zadłużenia. Jednakże komornik zaczął prowadzić egzekucję z konta spółki jawnej. Wspomniane konto jest wspólną własnością wspólników, zaś dług jest prywatny i niezwiązany z działalnością spółki. Czy komornik postąpił zgodnie z prawem? Czy mógł zająć konto bankowe spółki jawnej?

Majątek spółki

W wezwaniu oraz zajęciu zapewne wskazany jest wspólnik jako osoba prywatna z imienia i nazwiska. Natomiast konto bankowe należy do spółki. Pieniądze na nim zgromadzone stanowią własność spółki jako zyski wypracowane w czasie jej trwania.

Jak podaje art. 28 Kodeksu spółek handlowych (w skrócie K.s.h.):

„Art. 28. Majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia”.

W zasadzie zajęcie takie może być odnotowane, ale nie powinno być realizowane jako skierowane do rachunku niebędącego własnością dłużnika.

Stosownie do art. 62 K.s.h.:

„Art. 62. § 1. W czasie trwania spółki wierzyciel wspólnika może uzyskać zajęcie tylko tych praw służących wspólnikowi z tytułu udziału w spółce, którymi wspólnikowi wolno rozporządzać.

§ 2. Jeżeli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przeprowadzono bezskutecznie egzekucję z ruchomości wspólnika, wówczas jego wierzyciel, który na podstawie tytułu egzekucyjnego uzyskał zajęcie roszczeń służących wspólnikowi w przypadku jego wystąpienia lub rozwiązania spółki, może wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego, nawet gdy umowa spółki była zawarta na czas oznaczony. Jeżeli umowa spółki przewiduje krótszy termin wypowiedzenia, wierzyciel może skorzystać z terminu umownego.

§ 3. Przeciwne postanowienia umowy są nieważne”.

Co może wspólnik w czasie trwania spółki?

Wspólnik w czasie trwania spółki może:

  1. żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego;
  2. żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego – nawet gdy spółka poniosła stratę;
  3. wystąpić ze spółki i uzyskać odpowiednie świadczenia.

W czasie trwania spółki wspólnik spółki jawnej nie ma prawa do rozporządzania swoimi udziałami w majątku spółki. Może jedynie zbyć ogół swych praw i obowiązków, a wtedy to nie spółka jest trzeciodłużnikiem, ale osoba nabywająca.

Obejmuje to także pieniądze znajdujące się na koncie bankowym. Wspólnik ma prawo rozporządzać tymi pieniędzmi w części na niego przypadającej w razie dokonania podziału zysku przez wspólników. Wcześniej nie posiada nawet roszczenia o ich wypłatę.

Wspólnik ma prawo rozporządzać odsetkami od swego kapitału, gdy ich zażąda. Ponadto ma prawo rozporządzać pieniędzmi oraz innym majątkiem uzyskanym w przypadku wyjścia ze spółki lub jej rozwiązania.

Egzekucja z ruchomości dłużnika

Wierzyciel, aby „dobrać się” do pieniędzy należnych wspólnikowi, powinien zająć jego prawa na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania. Spółka powinna zostać o tym poinformowana.

Po półrocznej nieskutecznej egzekucji z ruchomości dłużnika (a nie spółki) ma prawo wypowiedzieć umowę spółki w imieniu dłużnika i wtedy dostanie to, co przypadnie dłużnikowi od spółki.

W zaistniałej sytuacji konieczne jest:

  1. poskarżenie się na komornika do SR, że dokonuje on zajęcia konta nienależącego do dłużnika, lecz do osoby trzeciej;
  2. wskazanie tej samej okoliczności bankowi, aby ten napisał do komornika, że wskazane konto nie należy do dłużnika, ale do spółki jawnej i w związku z tym nie jest możliwe – na podstawie wskazanego tytułu – prowadzenie egzekucji z tego konta w celu zaspokojenia prywatnego długu wspólnika;
  3. pismo do komornika, aby cofnął zajęcie konta, albowiem naraża spółkę na straty i działa niezgodnie z prawem.