.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wywiad środowiskowy na temat zamieszkiwania w lokalu

Niedawno zmarła moja matka, która była głównym najemcą mieszkania komunalnego. Ja mieszkam w nim od urodzenia i jestem zameldowany. Urząd miasta przeprowadził wywiad środowiskowy na temat mojego zamieszkiwania w lokalu. Sąsiedzi podawali sprzeczne informacje. Fakt – w mieszkaniu nie przebywam stale, bo pracuję w innym mieście. Ale to moje centrum życia. Co mogę teraz zrobić, by nie stracić mieszkania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wywiad środowiskowy na temat zamieszkiwania w lokalu

Niekorzystny wynik przeprowadzonego przez urząd miasta wywiadu środowiskowego

W pierwszej kolejności proszę zważyć na to, że materiał dowodowy zebrany przez urząd nie daje jasnej odpowiedzi, czy zamieszkuje Pan w lokalu, czy też nie. Z uwagi na powyższe w mojej ocenie powinien Pan wziąć sprawy w swoje ręce i wykazać się większą aktywnością. Winien Pan dążyć do wykazania, że sąsiedzi, którzy zeznają na Pana niekorzyść, nie znają Pana sytuacji życiowej, a zwłaszcza sytuacji zawodowej. Chodzi mi w szczególności o charakter Pana pracy. Okoliczność, że często przebywa Pan poza domem, nie oznacza jeszcze, że nie zamieszkuje Pan w nim. Powyższe ma bowiem bardzo istotne znaczenie, albowiem urząd winien zbadać, gdzie znajduje się Pana centrum życiowe. Świadczenie pracy poza miejscem zamieszkania w dzisiejszych czasach jest normą.

 

Z uwagi na powyższe zasadne jest wskazanie na pogląd wyrażony w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20 listopada 2013 r., sygn. akt IV SA/po 634/13, zgodnie z którym „opuszczenie lokalu jest to nie tylko fizyczne nieprzebywanie, ale i zamiar opuszczenia danego lokalu, z jednoczesnym zerwaniem związków z dotychczasowym lokalem i założeniem w nowym ośrodku swoich osobistych i majątkowych interesów”.

 

Niektórzy sąsiedzi mogą widywać Pana rzadko z uwagi na charakter pracy, co nie oznacza, że nie zamieszkuje Pan w mieszkaniu. Proszę zatem do sprawy złożyć oświadczenie od pracodawcy, z którego wynikać będzie, jaki jest charakter Pana pracy, do tego proszę dołączyć kopię umowy o pracę.

 

Nadto należy sprawdzić, gdzie względem Pana mieszkania zamieszkują sąsiedzi, którzy zeznają na Pana niekorzyść. Czy są to sąsiedzi z tego samego piętra, czy też nie. Najważniejsze będą bowiem zeznania sąsiadów z tego samego piętra, bowiem to z nimi ma Pan możliwość spotkania w czasie wchodzenia i wychowania z domu, czasu wolnego na balkonie itp.

 

Zauważyć należy nadto, iż sformułowanie „opuszczenie miejsca pobytu stałego” nie oznacza jedynie fizycznego przebywania w miejscu innym niż miejsce pobytu stałego. Dla zaistnienia tej przesłanki konieczne jest, aby fizycznemu przebywaniu osoby w tym innym miejscu towarzyszyła wola opuszczenia dotychczasowego miejsca pobytu oraz zamiar stałego związania się z nowym miejscem. (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 11 września 2013 r., sygn. akt IV SA/Po 669/13).

 

Proszę zaprosić urzędników do mieszkania, by zobaczyli, że w tymże mieszkaniu znajduje się Pana centrum życiowe. W najgorszym wypadku od negatywnej dla Pana decyzji będzie Pani przysługiwało odwołanie zgodnie z pouczeniem na decyzji. Osobiście radzę jednak wykazać się większą aktywnością i skierować do urzędu pismo.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu