Wyrok zaoczny w sprawie o alimenty

Płacę 500 zł alimentów miesięczne na dziecko (zasądzone jest 450 zł), kupuję też dziecku prezenty, organizuję urodziny itp. Pieniądze przekazuje matce dziecka w moim imieniu mój ojciec (bo ja mieszkam daleko). Teraz tata dostał SMS-a, że od przyszłego miesiąca alimenty wynoszą 600 zł. Jak to możliwe, skoro nic nie wiem o żadnej sprawie w sądzie, nie dostawałem zawiadomień itp.? Czy faktycznie muszę płacić więcej?

Wyrok zaoczny w sprawie o alimenty

Czy sąd mógł wydać wyrok podwyższający alimenty bez wiedzy zobowiązanego?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Z treści Pana pytania wynika, iż jest Pan ojcem. Na dziecko płaci Pan 500 zł alimentów. Zgodnie z orzeczeniem sądu zobowiązany był Pan do opłacania kwoty 450 zł. Dodatkowo ponosi Pan koszty związane z prezentami, organizacją uroczystości dziecka. W ostatnim czasie Pana ojciec, który nie ma od Pana żadnego pełnomocnictwa, otrzymał SMS-a, że od nowego miesiąca alimenty zamiast 450 zł będą wynosić 600 zł. Jak wynika z treści Pana pytania, nic Pan nie wiedział o toczącym się postępowaniu.

Mniemać należy, iż w Pana sprawie wydany został wyrok zaoczny. Matka dziecka zapewne podała adres, pod którym Pan nie przebywa, i tam pewnie wysyłane były pisma z sądu. Wyrok zaoczny jest wydawany, jeżeli pozwany nie stawił się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze udziału w rozprawie. W pierwszej kolejności wskazać należy, że na skutek wniesionego sprzeciwu przewodniczący wyznacza termin rozprawy i zarządza doręczenie sprzeciwu powodowi.

Wniesienie sprzeciwu od wyroku o podwyższenie alimentów

W chwili obecnej zasadne byłoby wniesienie sprzeciwu i to terminie 7 dni od dnia, w którym Pana ojciec dowiedział się o podwyższonych alimentach. Aktualnie bowiem mniemać należy, iż wyrok opatrzony jest klauzulą prawomocności. Z chwilą złożenia środka odwoławczego będzie Pan miał możliwość przedstawienia swojego stanowiska w sprawie, a to z kolei spowoduje, że będzie Pan mógł podnieść w piśmie procesowym swoją sytuację majątkową i materialną. Nadto nie bez znaczenia dla oceny Pana sytuacji majątkowej będzie także Pana sytuacja osobista, życiowa.

Istotny z punktu widzenia Pana interesu jest fakt, iż każdy wyrok zaoczny ma rygor natychmiastowej wykonalności. Rygor taki jest nadawany wyrokowi z urzędu. W chwili obecnej konieczne jest złożenie wniosku o zawieszenie rygory natychmiastowej wykonalności. Na wniosek pozwanego sąd zawiesi rygor natychmiastowej wykonalności nadany wyrokowi zaocznemu, jeżeli wyrok ten został wydany z naruszeniem przepisów o dopuszczalności jego wydania albo jeżeli pozwany uprawdopodobni, że jego niestawiennictwo było nie zawinione, a przedstawione w sprzeciwie okoliczności wywołują wątpliwości co do zasadności wyroku zaocznego.

Niestawienie się na sprawie o podwyższenie alimentów spowodowane brakiem wiedzy o toczącym się postępowaniu

Mając na uwadze treść Pana pytania, wskazać należy, iż Pana niestawiennictwo na rozprawie było spowodowane brakiem jakiejkolwiek wiedzy o toczącym się postępowanie. Nie można zatem Panu zarzucić bierności w toku postępowania, która miałaby charakter umyślny, albowiem nie miał wiedzy co do sprawy o alimenty. Pana niestawiennictwo nie było zatem zawinione. W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności złożyć środek odwoławczy wraz z wnioskiem o zawieszenie rygoru natychmiastowej wykonalności. Dopóki sąd nie zawiesi rygoru, komornik może egzekwować 600 zł miesięcznie tytułem alimentów. Egzekucja może być prowadzona z każdego składnika majątku wskazanego przez matkę dziecka.

Po ponownym rozpoznaniu sprawy sąd wydaje wyrok, którym wyrok zaoczny w całości lub części utrzymuje w mocy albo uchyla go i orzeka o żądaniu pozwu, bądź też pozew odrzuca lub postępowanie umarza.

Zakres świadczeń alimentacyjnych względem dziecka

Istotna z punktu widzenia Pana interesu jest treść art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym „zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego”. Nadto wskazać należy, iż wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.

W chwili obecnej nie ulega wątpliwości, że matka dziecka czyni osobiste starania o wychowanie i utrzymanie dziecka. Na Panu zatem ciąży obowiązek pokrycia części lub całości kosztów utrzymania lub wychowania małoletniego dziecka.

Od czego zależy wysokość zasądzanych alimentów na dziecko?

Ustawodawca w sposób jednoznaczny posługuje się sformułowaniem, iż zakres świadczeń alimentacyjnych jest m.in. uzależniony od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego nie należy kojarzyć z wysokością faktycznych zarobków bądź też czystego dochodu z majątku. W ocenie zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego mieszczą się także te niewykorzystane, jeżeli tylko są realne, a potrzebom uprawnionych zobowiązany nie jest w stanie sprostać posiadanymi środkami. Możliwości zarobkowe to zarówno te przybierające postać pieniężną, jak i te pobierane w naturze. Wynagrodzeniem są także świadczenia uzupełniające wynagrodzenie podstawowe (premie, dodatki, tzw. trzynasta pensja, nagroda jubileuszowa itp.).

Jak wskazuje Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 16 maja 1975 r., sygn. akt III CRN 48/75: „zasadne i zgodne z treścią art. 135 kro – jest oparcie się na możliwościach zarobkowych pozwanego, a nie tylko na jego aktualnych zarobkach. Zakres obowiązku alimentacyjnego może i powinien być większy od wynikającego z faktycznych zarobków i dochodów zobowiązanego, jeśli przy pełnym i właściwym wykorzystaniu jego sił i umiejętności zarobki i dochody byłyby większe, a istniejące warunki społeczno-gospodarcze i ważne przyczyny takiemu wykorzystaniu nie stoją na przeszkodzie (por. orzeczenie Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 9 stycznia 1959 r. III CR 212/58 OSPiKA 1960/2 poz. 41)”.

Usprawiedliwione potrzeby dziecka a możliwości finansowe pozwanego rodzica

W toku postępowania o alimenty sąd w pierwszej kolejności winien ustalić, jakie są usprawiedliwione potrzeby Pana dziecka, a następnie ustalić powinien możliwości zarobkowe rodziców. W mojej ocenie powinno się wnosić o przedstawienie przez matkę dziecka zestawienia rachunków i wszystkich wydatków związanych z utrzymaniem dziecka, które przedstawią zestawienie przypuszczalnych kosztów utrzymania dziecka wynikających z zaspokojenia jego usprawiedliwionych potrzeb. Istotne dla Pana jest orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 6 maja 1967 r., sygn. akt III CR 422/66, zgodnie z którym „przez obowiązek alimentacyjny dostarczanie środków utrzymania przewidziany w art. 128 i 133 § 2 kro, rozumieć należy obowiązek zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej potrzebującej alimentacji; obowiązek ten może polegać również na dostarczeniu osobie znajdującej się w niedostatku mieszkania, opieki lekarskiej i domowej. Nadto w wyroku z dnia 21 maja 1975 r., sygn. akt III CRN 72/75 usprawiedliwione potrzeby dziecka winny być ocenione nie tylko na podstawie wieku, lecz również miejsca pobytu dziecka, jego środowiska, możliwości zarobkowych osób zobowiązanych do jego utrzymania oraz całego szeregu okoliczności każdego konkretnego wypadku. W szczególności pojęcia usprawiedliwionych potrzeb nie można odrywać od pojęcia zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Pojęcia te w praktyce pozostają we wzajemnej zależności i obie przesłanki wzajemnie na siebie rzutują, zwłaszcza przy ustalaniu przez sąd wysokości alimentów”.