Mamy 6882 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Wyrejestrowanie odbiorników RTV

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 04.05.2017

Ponad 10 lat temu wyrejestrowałem odbiorniki RTV i przestałem płacić abonament. Kilka miesięcy temu dostałem jednak nakaz płatniczy z Poczty Polskiej. Nie otrzymałem jednak dokumentów, dlaczego PP ma roszczenia. Kiedy taki dług się przedawnia?

Anna Sufin

Pomimo niegdysiejszych kontrowersji, w jakim czasie przedawniają się opłaty abonamentowe (3 lub 5 lat), obecnie za utrwalony należy uznać pogląd, iż okres przedawnienia jest 5-letni, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym opłaty te należało uiścić.

 

Aby nie być gołosłowną, powołam się tu na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, siedziba w Gliwicach, z dnia 30 lipca 2012 r., sygn. akt I SA/Gl 210/12, w którym sąd ten stwierdził:

 

„1. Opłata z tytułu posiadania czy to odbiornika radiowego czy telewizyjnego jest obligatoryjną należnością z tytułu posiadania tego typu urządzenia. Opłata z tytułu rejestracji odbiornika radiowego lub telewizyjnego (abonamentu rtv) stanowi opłatę, o której mowa w art. 2 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), a to oznacza, że ma do niej zastosowanie art. 70 § 1 tej ustawy, a więc że opłata ta przedawnia się po upływie pięciu lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin jej płatności.

 

2. Odesłanie zawarte w art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonenckich (Dz.U. Nr 85, poz. 728 ze zm.) odnosi się do naliczania odsetek z tytułu nieterminowego regulowania opłat, i to nie ten przepis decyduje wyłącznie o stosowaniu do opłat abonenckich przepisów Ordynacji podatkowej”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Teoretycznie zatem uznać trzeba, że dokumentacja winna być przechowywana przez taki właśnie okres.

 

Jak jednak rozumiem sytuację (nie określił Pan tego dokładnie, ale tak mi się wydaje z sensu zadanego pytania), Poczta Polska nalicza abonament, bo twierdzi, że nie dysponuje dowodem wyrejestrowania odbiornika. Niestety jest to sytuacja, która dość często się zdarza.

 

Niestety nie mam w tym względzie dobrych wiadomości, a to dlatego, że to Pan będzie musiał udowodnić Poczcie Polskiej, że wyrejestrował odbiornik, a nie Poczta Panu.

 

Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego siedziba w Gliwicach

z dnia 8 stycznia 2015 r., wydany w sprawie o sygn. akt I SA/Gl 650/14, w którym sąd wyraźnie stwierdził, że „obowiązek wykazania, że abonent dokonał zgłoszenia zaprzestania używania odbiornika RTV, co skutkuje m.in. ustaniem obowiązku uiszczania abonamentu, ciąży na abonencie”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus sześć =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Powołanie biegłego w postępowaniu uproszczonym

Dostałam odszkodowanie za 12 lat bezprawnego korzystania z mojej działki przez zakład energetyczny. Mimo wyroku (potwierdzonego przez sąd II instancji) linię energetyczną usunięto dopiero 4 miesiące później – w 2009 roku. Biegły wycenił koszty użytkowania tylko do końca 2008 r. Wystąpiłam w osobnym procesie za te 4 miesiące zwłoki, policzyłam większą kwotę. Sąd przyznał mi rację, ale nie zasądził dodatkowego odszkodowania. Czy mogę wystąpić z nowym pozwem? Czy mogę starać się o drugą opinię biegłego?

Pozew o ustalenie stosunku prawnego

Jestem w trakcie rozwodu, sprawa odbywa się w Stanach Zjednoczonych. Mieszkając w Polsce, zawarliśmy z mężem intercyzę w formie aktu notarialnego, jednak amerykański sąd jej nie uznał. Teraz mąż dochodzi podziału majątku znajdującego się w Polsce. Słyszałam, że mogę wnieść do polskiego sądu pozew o ustalenie stosunku prawnego. Czy w mojej sytuacji byłoby to uzasadnione?

Odpis protokołu

Przed sądem żona wraz z siostrą zawarły ugodę: żona nie podważa testamentu ich matki (która chorowała psychicznie), ale siostra spłaca żonie połowę majątku. Szwagierka nie wywiązuje się z umowy. Co powinna zrobić żona? Czy postarać się o odpis protokołu z tamtej rozprawy i wystąpić przeciwko siostrze? A może jednak podważać testament?

wizytówka Szukamy prawników »