Wypowiedzenie umowy-zlecenia podczas L4

Czy pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę-zlecenie podczas L4?

Wypowiedzenie umowy-zlecenia podczas L4

Czy zleceniodawca może wypowiedzieć umowę - zlecenie w czasie kiedy zleceniobiorca przebywa na L-4?

Odpowiadając na Pani pytanie na wstępie pragnę podkreślić, że umowa-zlecenie należy do umów cywilnoprawnych, do których stosuje się przepisy ustawy Kodeks cywilny. W takim stosunku prawnym nie mamy do czynienia z pracodawca i pracownikiem, a z dającym zlecenie (zleceniodawcą) i przyjmującym zlecenie (zleceniobiorcą). Do umów zlecenia nie mają więc zastosowania przepisy prawa pracy chroniące pracownika przed wypowiedzeniem w czasie choroby.

Zgodnie z art. 734 Kodeksu cywilnego „przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie”.

Wypowiedzenie umowy-zlecenia a koszty poniesione przez zleceniobiorcę

Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.

Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.

Wobec powyższego należy podkreślić, że dający zlecenie może je wypowiedzieć w czasie, gdy przebywa Pani na zwolnieniu lekarskim. Obowiązany jest jedynie do zwrotu Pani wydatków, które Pani poczyniła w celu wykonania zlecenia.