.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wypowiedzenie dzierżawy po śmierci dzierżawcy

• Autor: Jakub Bonowicz

Mniej więcej 5 lat temu wydzierżawiłem działkę rolną mojej sąsiadce. Umowa była spisana na 10 lat użytkowania. Chciałbym obecnie sprzedać tę działkę, ale w ewidencji gruntów rolnych widnieje wpis o dzierżawie. Sąsiadka zmarła, a spadkobiercy (tj. mąż i córka w wieku szkolnym) nie chcą kontynuować użytkowania tejże działki. Jak mogę wypowiedzieć umowę dzierżawy i usunąć wpis we wspomnianej wyżej ewidencji?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wypowiedzenie dzierżawy po śmierci dzierżawcy

Jak wypowiedzieć umowę dzierżawy działki rolnej po śmierci dzierżawcy?

Zgodnie z § 5 umowy każda ze stron może zerwać umowę z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia.

 

Ponieważ prawa z umowy dzierżawy przejęli spadkobiercy, należy wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru wypowiedzenie umowy dzierżawy adresowane zarówno do ojca, jak i córki (muszą być dwa oświadczenia: jedno adresowane do ojca, drugie do córki). Jak rozumiem, zna Pan adres.

 

Najlepiej byłoby, aby uzyskał Pan od ojca i córki potwierdzenie, że przyjmują wypowiedzenie umowy dzierżawy.

Wykreślenie wpisu o umowie dzierżawy

Następnie zgłasza Pan do ewidencji gruntów wniosek o aktualizację wpisu poprzez wykreślenie wpisu o umowie dzierżawy, załączając akt zgonu, umowę, wypowiedzenie wraz z potwierdzeniem odbioru oraz – jeśli to możliwe – oświadczenia ojca i córki o przyjęciu wypowiedzenia (nie jest to bezwzględnie konieczne).

 

Ewentualnie można jeszcze dowiedzieć się, czy zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe po zmarłej osobie. Jeśli tak, to warto załączyć postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialny akt dziedziczenia. Jeśli postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku nie ma, to ojciec i córka winni wystąpić do sądu (może to zrobić również Pan) z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym dzierżawcy. Będzie to sąd właściwy dla miejsca zamieszkania spadkodawcy (czyli dzierżawcy).

 

Dobrze byłoby też, żeby po prostu dowiedział się Pan we właściwym starostwie, które prowadzi ewidencję gruntów dla Pana działki, czy w takiej sytuacji będą wymagali postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, czy też nie. Jeśli nie – sprawa jest prosta. Jeśli tak, trzeba będzie przeprowadzić procedurę spadkową i tutaj najlepiej byłoby ustalić to ze spadkobiercami (czy jest taka możliwość, aby złożyli wniosek w sądzie w celu przeprowadzenia postępowania spadkowego), chyba że już takie postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku uzyskali.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Jakub Bonowicz

Radca prawny obsługujący przedsiębiorców i osoby fizyczne z kraju, a także z zagranicy. W kręgu jego zainteresowań pozostają sprawy trudne i skomplikowane, dotyczące obszarów słabo jeszcze uregulowanych prawnie (w tym z zakresu prawa nowych technologii) oraz sprawy z zakresu międzynarodowego obrotu gospodarczego i kolizji systemów prawnych różnych państw (w tym m.in. gospodarcze prawo brytyjskie, amerykańskie, słowackie, bułgarskie, czeskie). Specjalizuje się przede wszystkim w prawie Internetu, usług elektronicznych (sporządza regulaminy e-usług, sprzedaży online), prawie nowych technologii, własności intelektualnej (autorskim, znaków towarowych, patentów, wzorów przemysłowych).

Reprezentuje Klientów przed sądami (w tym także sądami administracyjnymi, Sądem Najwyższym, Naczelnym Sądem Administracyjnym), organami administracji i organami podatkowymi w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych oraz podatkowych. Sporządza profesjonalne umowy handlowe, w tym w obrocie zagranicznym.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu