Wypowiedzenie dzierżawy po śmierci dzierżawcy

• Autor: Jakub Bonowicz

Mniej więcej 5 lat temu wydzierżawiłem działkę rolną mojej sąsiadce. Umowa była spisana na 10 lat użytkowania. Chciałbym obecnie sprzedać tę działkę, ale w ewidencji gruntów rolnych widnieje wpis o dzierżawie. Sąsiadka zmarła, a spadkobiercy (tj. mąż i córka w wieku szkolnym) nie chcą kontynuować użytkowania tejże działki. Jak mogę wypowiedzieć umowę dzierżawy i usunąć wpis we wspomnianej wyżej ewidencji?

Wypowiedzenie dzierżawy po śmierci dzierżawcy

Jak wypowiedzieć umowę dzierżawy działki rolnej po śmierci dzierżawcy?

Zgodnie z § 5 umowy każda ze stron może zerwać umowę z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Ponieważ prawa z umowy dzierżawy przejęli spadkobiercy, należy wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru wypowiedzenie umowy dzierżawy adresowane zarówno do ojca, jak i córki (muszą być dwa oświadczenia: jedno adresowane do ojca, drugie do córki). Jak rozumiem, zna Pan adres.

Najlepiej byłoby, aby uzyskał Pan od ojca i córki potwierdzenie, że przyjmują wypowiedzenie umowy dzierżawy.

Wykreślenie wpisu o umowie dzierżawy

Następnie zgłasza Pan do ewidencji gruntów wniosek o aktualizację wpisu poprzez wykreślenie wpisu o umowie dzierżawy, załączając akt zgonu, umowę, wypowiedzenie wraz z potwierdzeniem odbioru oraz – jeśli to możliwe – oświadczenia ojca i córki o przyjęciu wypowiedzenia (nie jest to bezwzględnie konieczne).

Ewentualnie można jeszcze dowiedzieć się, czy zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe po zmarłej osobie. Jeśli tak, to warto załączyć postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialny akt dziedziczenia. Jeśli postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku nie ma, to ojciec i córka winni wystąpić do sądu (może to zrobić również Pan) z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym dzierżawcy. Będzie to sąd właściwy dla miejsca zamieszkania spadkodawcy (czyli dzierżawcy).

Dobrze byłoby też, żeby po prostu dowiedział się Pan we właściwym starostwie, które prowadzi ewidencję gruntów dla Pana działki, czy w takiej sytuacji będą wymagali postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, czy też nie. Jeśli nie – sprawa jest prosta. Jeśli tak, trzeba będzie przeprowadzić procedurę spadkową i tutaj najlepiej byłoby ustalić to ze spadkobiercami (czy jest taka możliwość, aby złożyli wniosek w sądzie w celu przeprowadzenia postępowania spadkowego), chyba że już takie postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku uzyskali.