Wypełnienie SD-Z2 po mężu

• Autor: Aleksander Słysz

Wraz z mężem byłam współwłaścicielką mieszkania. Mąż zmarł. Posiadam akt poświadczenia dziedziczenia. Ja i córka mamy po 1/2 spadku. Jak teraz wypełnić SD-Z2 – czy mamy po 1/2 mieszkania, czy ja mam swoją 1/2 i połowę po mężu, a córka tylko połowę z części ojca?

Wypełnienie SD-Z2 po mężu

Fot. Fotolia

Jak dziedziczą dzieci i małżonek spadkodawcy

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i spadkobiercy nabywają ów spadek z chwilą otwarcia spadku. Zgodnie z art. 931 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku

Kiedy ustaje wspólność majątkowa

Gdy małżeństwo trwa, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, jednak gdy ustaje – kończy się wspólność majątkowa. Stąd przyjmuje się, w pewnym uproszczeniu, że po śmierci małżonka, gdy mieszkanie stanowiło majątek wspólny, pozostający przy życiu małżonek ma 1/2 „swoją”, a reszta, czyli 1/2 zmarłego, podlega spadkobraniu. Zatem w opisanym przypadku Pani ma 3/4 mieszkania, w tym 2/4 „swoje” i 1/4 odziedziczoną po mężu, córka odziedziczyła udział w wysokości 1/4. Stąd właśnie i Pani, i córka w SD-Z2 winny wpisać po 1/4 w części F w rubryce „Wielkość udziału nabytego w rzeczy lub prawie majątkowym”.

Art. 16 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn

W art. 16 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.) ustawodawca postanowił, że „za powierzchnię użytkową budynku (lokalu) w rozumieniu ustawy uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach (podziemnych i naziemnych, z wyjątkiem powierzchni piwnic i klatek schodowych oraz szybów dźwigów). Powierzchnie pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m – powierzchnię tę pomija się”.

Co do zasady definicja ta dotoczy ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn, jednak brak jest innej definicji powierzchni na gruncie tego podatku. W praktyce podatnicy kierują się tu powierzchnią z księgi wieczystej, wypełniając SD-Z2 i nie znam przypadku, by podważały to organy podatkowe.