Wynajem mieszkania w imieniu właściciela

• Autor: Łukasz Obrał

W jaki sposób mogę wynająć mieszkanie, które do mnie nie należy? Czy istnieje jakaś procedura nadawania pełnomocnictwa? Właściciel oczywiście się na to zgadza. Chciałbym zwolnić go z jakichkolwiek czynności związanych z wynajmem.

Wynajem mieszkania w imieniu właściciela

W jaki sposób można reprezentować właściciela w czynnościach związanych z wynajmowaniem jego mieszkania?

Aby mógł Pan reprezentować właściciela w czynnościach związanych z wynajmowaniem jego mieszkania, właściciel powinien udzielić Panu stosownego pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwo, jakiego mógłby Panu udzielić właściciel mieszkania, powinno dokładnie wskazywać osobę, która je udziela (imię, nazwisko, adres, nr dow. osobistego), osobę pełnomocnika oraz powinno wskazywać rodzaj tego pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwo może być ogólne (obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu), rodzajowe (do określonego rodzaju czynności prawnych) oraz pełnomocnictwo do poszczególnej czynności.

Pełnomocnictwo upoważniające do dokonywania czynności związanych z wynajmowaniem mieszkania

W pełnomocnictwie właściciel powinien wskazać, że upoważnia Pana do dokonywania w jego imieniu wszelkich czynności związanych z wynajmowaniem jego mieszkania (najlepiej wskazać w pełnomocnictwie, o które konkretnie mieszkanie chodzi).

Do wynajmowania mieszkania w imieniu właściciela wystarczy pełnomocnictwo w formie zwykłej pisemnej. Taka jego forma jest wystarczająca do reprezentowania właściciela przed najemcami.

Jednak ze względów praktycznych wiele osób nieufnie traktuje pełnomocników działających na podstawie pełnomocnictwa w formie zwykłej pisemnej, można zatem rozważyć udzielenie pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego (koszt 100 zł + 22% VAT) lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym (20 zł + 22% VAT).

Dla wielu osób pełnomocnictwo notarialne lub urzędowo poświadczone daje gwarancję, że rozmawiają z osobą, która rzeczywiście ma umocowanie do wynajęcia mieszkania.