.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wynajęcie mieszkania i prowadzenie w nim także działalności gospodarczej

• Autor: Eliza Rumowska

Zamierzam wynająć mieszkanie, w którego części chce również prowadzić działalność gospodarcza. Właściciel wyraził zgodę. Czy w takim przypadku wystarczy umowa najmu mieszkania, czy należy sporządzić umowę najmu lokalu użytkowego? Jeśli wystarczy aneks do umowy najmu mieszkania, proszę wskazać, co powinno zostać w nim zawarte. Właściciel ma obawy, ze po zamknięciu firmy nie dołożę odpowiednich starań, żeby adres zniknął ze wszelkich rejestrów, w jaki sposób można zawrzeć w umowie gwarancje, że tak się stanie? Co należy zgłosić w urzędzie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wynajęcie mieszkania i prowadzenie w nim także działalności gospodarczej

Wynajem części mieszkania na działalność gospodarczą

Tu wybór należy do Pana – może być wszystko w jednej umowie, mogą być 2 niezależne umowy. Ta druga opcja jest bardziej klarowna i przyjazna prowadzeniu działalności. Wówczas bowiem pozostaje jasne wobec urzędów, jaki metraż jest pod użytkowanie w DG i jaki czynsz tez jest za DG. Dzięki temu uniknie zarówno Pan, jak i właściciel lokalu „urzędniczego gdybania”, a nawet kontroli w celu opomiarowania powierzchni pod DG.

 

Raczej odradzam wprowadzania tego aneksem – po prostu druga umowa na DG ze wskazaniem części pod DG w lokalu mieszkalnym.

Podatek od nieruchomości na część lokalu wyodrębnionego na działalność gospodarczą

Właściciel – zgłasza swój dochód z najmu – ale to nie Pana problem. Pan natomiast mając umowę najmu na DG – odlicza od podatku najem, księgując go jako wydatek. Dotyczy to także innych wydatków z tego tytułu (nakłady na lokal, media, remonty itp.)

 

W urzędzie gminy zgłasza Pan DG – jednak to nie Pan, ale właściciel będzie miał obowiązek zapłaty podwyższonego podatku od nieruchomości na część lokalu wyodrębnioną pod DG. Pan jako najemca podatku nie płaci.

 

Jeszcze pozostaje jednak kwestia – zgłoszenia do spółdzielni lub innego zarządcy budynku faktu rozpoczęcia DG w lokalu położonym w budynku wielolokalowym. To zgłoszenie powinno pochodzić nie od Pana, tylko od wynajmującego, czyli od właściciela.

 

 

 

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Eliza Rumowska

Administrator portalu ePorady24, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu