.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wymiana dowodu a brak meldunku

• Autor: Eliza Rumowska

Sprzedałam nieruchomość i wymeldowałam się z pobytu stałego. Aktualnie mieszkam w wynajętym lokalu (mam spisaną umowę najmu). Wynajmujący nie zgadza się na zameldowanie mnie (ani na pobyt stały, ani na pobyt czasowy). Wybrałam już nowe mieszkanie, ale podpisanie ostatecznego aktu notarialnego przeciągnie się w czasie, ponieważ właściciel przebywa za granicą. Niedługo skończy mi się ważność dowodu osobistego. Jak mam wymienić dowód, jeśli nie mam meldunku? Ile mam czasu na zameldowanie się w nowym miejscu po wymeldowaniu z pobytu stałego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wymiana dowodu a brak meldunku

Kiedy należy dokonać meldunku na pobyt stały?

Zacznę od wyjaśnienia, że meldunek administracyjny nie rodzi skutków prawnych w sferze własności czy posiadania, bowiem jest tylko czynnością techniczno-administracyjną, nie zaś prawną. Warto ten fakt wyjaśnić wynajmującemu.

Co do terminów ustawowych do zameldowania – przepisy stanowią, iż w razie pobytu z zamiarem zamieszkania na stałe i związania z danym miejscem swoich spraw życiowych (tzw. „centrum życiowe”) meldunku administracyjnego na pobyt stały dokonujemy po 3 miesiącach pozostawania w owym miejscu.

Zgłoszenie pobytu tymczasowego

Natomiast w przypadku pobytu tymczasowego ustawa mówi o dwóch tygodniach, po których należy we właściwym terytorialnie urzędzie meldunkowym zgłosić swój pobyt tymczasowy – podstawą do takiego zameldowania może być umowa najmu. Jednakże problemem okazuje się w tej sprawie brak zgody wynajmującego.

Generalnie nie jest aktualnie sytuacją nadzwyczajną brak stałego pobytu w dowodzie osobistym, np. wiele osób pracujących poza granicami RP tak ma w dowodzie. Bezproblemowo przyjeżdżają do Polski i w razie potrzeby uzyskują meldunek. Dlatego też przerwa nie jest kwestią niedopuszczalną.

Brak meldunku a wymiana dowodu osobistego

Owszem, brak meldunku w Polsce może jednak nasuwać trudności przy załatwianiu spraw urzędowych itp. Zastanawiam się także, czy notariusz nie poleci Pani wcześniej zameldować się, a potem zawierać umowę (mam na myśli mieszkanie). Oczywiście taki dowód w chwili nabycia lokalu i zamieszkania tam – trzeba będzie wymienić.

Najlepiej, gdyby teraz, kiedy czeka Panią wymiana dowodu, sprzedający mieszkanie tam Panią zameldował. Wówczas nie byłaby Pani zmuszona dwa razy wymieniać dowód w dość krótkim czasie.

Dowód bez stałego adresu pobytu

Jednak jeżeli to niemożliwe, uzyska Pani nowy dowód bez stałego adresu pobytu, zaś po zakupie mieszkania – tam się Pani zamelduje, wymieniając dowód osobisty.

Proszę też wytłumaczyć wynajmującemu, że nie meldując Pani tymczasowo, naraża się na obowiązek zapłacenia kary grzywny, a poza tym meldunek czasowy kończy się sam wraz z upływem określonego w nim czasu – nie ma więc żadnego ryzyka po stronie wynajmującego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Eliza Rumowska

Administrator portalu ePorady24, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu