Mamy 7124 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Wyliczenie zasiłku macierzyńskiego z działalności i 2 stosunków pracy

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 10.08.2017

Sprawa dotyczy wyliczenia zasiłku macierzyńskiego z działalności i 2 stosunków pracy. Gdy zaszłam w ciążę, miałam działalność i 2 stosunki pracy. Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim. Jak będą wyglądały moje zasiłki po skończeniu umowy z jednego stosunku pracy? Co ze składką z działalności?

Izabela Nowacka-Marzeion

ZUS nadal będzie Pani wypłacał dwa zasiłki macierzyńskie, bowiem urodziła Pani dziecko w trakcie trwania stosunku pracy i późniejsze rozwiązanie umowy nie zmienia tego faktu.

 

Osoby podejmujące pracę w kilku miejscach mogą liczyć w razie choroby na zasiłek z tytułu każdego zatrudnienia. Prawo do świadczeń związanych z chorobą i rodzicielstwem przysługuje bowiem z każdego tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

 

W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę u każdego z pracodawców w chwili narodzin dziecka pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego z każdego stosunku pracy.

 

Od 1 stycznia 2016r. osoby, które w czasie trwania urlopu macierzyńskiego prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, nie muszą opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne pod warunkiem, że pobierany zasiłek macierzyński nie przekracza miesięcznie kwoty świadczenia rodzicielskiego, tj. 1000 zł.

 

W trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorca zobowiązany jest do opłacania w pełnej wysokości tylko składki zdrowotnej. Pozostałe składki są dobrowolne, więc nie trzeba ich płacić.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I - 4 =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Najwyższa podstawa wymiaru składek

W styczniu założyłam jednoosobową działalność. Chciałam otrzymać wysoki zasiłek, więc wybrałam najwyższą podstawę wymiaru składek. Urodziłam dziecko ostatniego dnia lutego. Dostałam mniejsze świadczenie, niż się spodziewałam. Z czego to wynika?

Uzyskanie zasiłku

Pracuję na etat. Obecnie jestem w ciąży i przebywam na zwolnieniu. Czy mogę założyć działalność i przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (mimo że płaci je za mnie pracodawca) od najwyższej składki, tak by później możliwe było uzyskanie zasiłku macierzyńskiego w niezłej wysokości?

Komu należy się zasiłek pogrzebowy?

Nasz brat zmarł dwa miesiące temu. Od dziesięciu lat był w separacji z żoną. Wraz z bratem pokryliśmy koszty pogrzebu (trumna, ubrania, nagrobek). Uznałam, że zasiłek pogrzebowy z ZUS powinna odebrać wdowa (zgodziła się) i oddać nam – skoro to my za wszystko zapłaciliśmy. Bratowa oddała nam jednak tylko ok. 30% kwoty z ZUS, resztę zostawiając dla siebie. Zignorowała wezwanie do oddania reszty pieniędzy. Czy mamy prawo odzyskać pozostałą część zasiłku?

 

wizytówka Szukamy prawników »