Mamy 7059 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Wykorzystanie urlopu przy rozwiązaniu umowy o pracę

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 05.04.2017

Po 6 latach rozwiązuję umowę z pracodawcą za porozumieniem stron. Czy przysługuje mi od razu pełny urlop (20 dni), który mogę jeszcze wykorzystać, zanim rozwiąże umowę bądź pobrać za niego ekwiwalent, czy też dni urlopowe są naliczane miesiącami i dostanę pieniądze jedynie za wypracowane w styczniu dni?

Marta Handzlik

Zgodnie z art. 171 ustawy Kodeks pracy (K.p.) „w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny”.

 

W przypadku ustania stosunku pracy, po nabyciu przez pracownika prawa do kolejnego urlopu, wypłaca się pracownikowi ekwiwalent urlopowy przy zastosowaniu wskazanej w art. 1551 K.p. zasady proporcjonalności.

 

W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.

 

Słowem – nie ma Pan prawa do 20 dni urlopu, bo tyle przysługuje Panu tylko wtedy, gdy przepracuje Pan u pracodawcy cały rok. Pan z kolei ma prawo do urlopu proporcjonalnego – jeśli stosunek pracy rozwiąże się teraz, na początku lutego, będzie Pan miał prawo do 1/12 z 20 dni, czyli za 2 dni. Jeśli umowa rozwiąże się w połowie lutego albo z końcem miesiąca – do 4 dni urlopu.

 

Jeśli Pan tego urlopu nie wykorzysta przed zakończeniem trwania stosunku pracy (a pracodawca może tego zażądać, wyrażając zgodę na porozumienie stron), to otrzyma Pan ekwiwalent.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + 3 =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Urlop „tacierzyński” dla żołnierza zawodowego

Czy mnie, jako żołnierzowi zawodowemu, przysługuje tzw. urlop ojcowski z racji tego, że urodziło mi się dziecko?

Jak pozbyć się uciążliwego pracownika?

Mój mąż 5 lat temu zatrudnił pracownika na czas nieokreślony. Może trudno w to uwierzyć, ale przez te lata pracownik nie wyrażał zgody na urlop. Nie podpisywał też list płac. W tej chwili postawiliśmy pracownika przed faktem przymusowego wykorzystania urlopu, ale on nadal odmawia. Do tego straszy nas, że doniesie na nas, ponieważ nie podpisywał list płac, w związku z czym nie otrzymywał wynagrodzenia. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Pracownik zrobił się tak zuchwały, że z kasy firmy ukradł pieniądze, co ciężko udowodnić. Mamy tylko nagranie rozmowy z nim. Jak pozbyć się takiego pracownika?

Odwołanie pracownika z urlopu poprzez wiadomość SMS

Czy pracodawca może poinformować pracownika o odwołaniu z urlopu, wysyłając mu wiadomość SMS na jego prywatny numer? W jaki sposób pracodawca może wykazać (np. przed sądem pracy), że owa wiadomość SMS została odczytana przez tego pracownika?

wizytówka Szukamy prawników »