Wykonanie nawiązki

W 2002 r. zostałam skazana na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata i zapłatę nawiązki (trzykrotność wartości ukradzionego przedmiotu). Nie miałam dotąd pieniędzy na wykonanie nawiązki. Czy pokrzywdzony może dochodzić spłaty i czy od nawiązki nalicza się odsetki? Mój adwokat polecił mi nic nie robić, ale nie jestem pewna, czy ma rację.

Wykonanie nawiązki

Kwestia wykonania nawiązki

Kwestia wykonania nawiązki jest uregulowana Kodeksie karnym (w skrócie: K.k.).

Zgodnie z art. 103 tego aktu prawnego:

„§ 1. Nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:

1) 30 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą;

2) 15 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 5 lat;

3) 10 – w razie skazania na inną karę.

§ 2. Przepis § 1 pkt 3 stosuje się odpowiednio do środków karnych wymienionych w art. 39 pkt 1-4 oraz 6 i 7; przepis § 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do środka karnego wymienionego w art. 39 pkt 5”.

Środki karne zaś zgodnie z art. 39 to:

„1) pozbawienie praw publicznych;

2) zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej;

2a) zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi;

2b) obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami, zakaz zbliżania się do określonych osób lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu;

2c) zakaz wstępu na imprezę masową;

2d) zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych;

2e) zakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym;

3) zakaz prowadzenia pojazdów;

4) przepadek;

5) obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę;

6) nawiązka;

7) świadczenie pieniężne;

8) podanie wyroku do publicznej wiadomości”.

Przedawnienie możliwości dochodzenia przez pokrzywdzonego wykonania nawiązki

Zgodnie z art. 103 § 2 K.k., ponieważ nawiązki są środkiem karnym przewidzianym w art. 39 pkt 6 K.k., ich wykonanie przedawnia się z upływem 10 lat od uprawomocnienia się wyroku, w którym zostały orzeczone. Wyjątkowo nawiązki orzeczonej w oparciu o art. 46 § 2 K.k., przedawnienie jej wykonania wynosi 15 lat (art. 103 § 1 pkt 2 i 3 i § 2 K.k.). Okres przedawnienia liczy się od dnia uprawomocnienia wyroku, w którym nawiązka została orzeczona.

Oznacza to więc, że skoro Pani wyrok uprawomocnił się w 2002 r., to możliwość dochodzenia wykonania nawiązki przez pokrzywdzonego przedawniła się w roku 2012.

Co do kwestii odsetek, to K.k. wskazuje, że wysokość nawiązki wskazuje się zawsze kwotowo. W żadnym miejscu kodeksu ustawodawca nie przewidział możliwości przyznania poszkodowanemu prawa do uzyskania odsetek w przypadku nawiązki. Również w tym zakresie kodeks nie odsyła do przepisów cywilnych, w związku z czym nie ma podstaw do ubiegania się przez pokrzywdzonego o odsetki od zasądzonej kwoty.

W związku z tym Pani adwokat ma całkowitą rację.