Wydatki na budowę jako koszty uzyskania przychodów

Prowadzę działalność gospodarczą. Dwa miesiące temu rozpocząłem budowę domu. Ok. 15% powierzchni domu zamierzam przeznaczyć na prowadzenie mojej działalności gospodarczej. Czy część wydatków na budowę mogę zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodów? Co będzie z podatkiem VAT? Mam faktury na materiały budowlane, które kupowałem. Jak takie odliczenia mają się do późniejszego zwrotu podatku za materiały budowlane?

Wydatki na budowę jako koszty uzyskania przychodów

Czy możliwe jest zaliczenie wydatków na wybudowanie domu w poczet kosztów działalności gospodarczej?

Wydatków na wybudowanie domu nie będzie Pan mógł zaliczyć bezpośrednio w poczet kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nieruchomości zaliczają się – zgodnie z art. 22a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) – do środków trwałych podlegających amortyzacji.

Zatem zaliczenie wydatków na wybudowanie domu w poczet kosztów działalności gospodarczej będzie możliwe dopiero po zakończeniu inwestycji (budynek musi być kompletny i zdatny do użytku) i podjęciu decyzji o jego amortyzowaniu (wniesienie części budynku do działalności gospodarczej w formie oświadczenia). Podstawą amortyzacji będzie w tym przypadku koszt wytworzenia przypadający na część wykorzystywaną w działalności gospodarczej – stawka 2,5% rocznie.

Jeżeli chodzi o podatek od towarów i usług, to sytuacja kształtuje się podobnie. W pierwszej kolejności należy przyporządkować (tam, gdzie to możliwe) koszty do poszczególnych części budynku. Od kosztów związanych z częścią przeznaczoną do działalności gospodarczej podatek odliczany będzie w całości (na zasadach ogólnych); od wydatków związanych wyłącznie z częścią mieszkalną odliczenie nie będzie przysługiwało.

Zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym

Będzie Pan miał natomiast prawo do uzyskania zwrotu od materiałów budowlanych na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468 ze zm.).

Z faktur, których nie da się jednoznacznie przyporządkować, podatek można będzie odliczyć proporcjonalnie; uzyskanie z nich zwrotu przewidzianego dla osób prywatnych nie będzie raczej możliwe. Można co prawda próbować wnioskować o zwrot od części „prywatnej”, nierozliczonej w działalności, jednak trudno jest mi wyrokować, jakie byłyby szanse na uzyskanie takiego zwrotu – raczej należy się spodziewać trudności w tym zakresie.