.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wydatki na budowę jako koszty uzyskania przychodów

Prowadzę działalność gospodarczą. Dwa miesiące temu rozpocząłem budowę domu. Ok. 15% powierzchni domu zamierzam przeznaczyć na prowadzenie mojej działalności gospodarczej. Czy część wydatków na budowę mogę zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodów? Co będzie z podatkiem VAT? Mam faktury na materiały budowlane, które kupowałem. Jak takie odliczenia mają się do późniejszego zwrotu podatku za materiały budowlane?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wydatki na budowę jako koszty uzyskania przychodów

Czy możliwe jest zaliczenie wydatków na wybudowanie domu w poczet kosztów działalności gospodarczej?

Wydatków na wybudowanie domu nie będzie Pan mógł zaliczyć bezpośrednio w poczet kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nieruchomości zaliczają się – zgodnie z art. 22a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) – do środków trwałych podlegających amortyzacji.

 

Zatem zaliczenie wydatków na wybudowanie domu w poczet kosztów działalności gospodarczej będzie możliwe dopiero po zakończeniu inwestycji (budynek musi być kompletny i zdatny do użytku) i podjęciu decyzji o jego amortyzowaniu (wniesienie części budynku do działalności gospodarczej w formie oświadczenia). Podstawą amortyzacji będzie w tym przypadku koszt wytworzenia przypadający na część wykorzystywaną w działalności gospodarczej – stawka 2,5% rocznie.

 

Jeżeli chodzi o podatek od towarów i usług, to sytuacja kształtuje się podobnie. W pierwszej kolejności należy przyporządkować (tam, gdzie to możliwe) koszty do poszczególnych części budynku. Od kosztów związanych z częścią przeznaczoną do działalności gospodarczej podatek odliczany będzie w całości (na zasadach ogólnych); od wydatków związanych wyłącznie z częścią mieszkalną odliczenie nie będzie przysługiwało.

Zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym

Będzie Pan miał natomiast prawo do uzyskania zwrotu od materiałów budowlanych na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468 ze zm.).

 

Z faktur, których nie da się jednoznacznie przyporządkować, podatek można będzie odliczyć proporcjonalnie; uzyskanie z nich zwrotu przewidzianego dla osób prywatnych nie będzie raczej możliwe. Można co prawda próbować wnioskować o zwrot od części „prywatnej”, nierozliczonej w działalności, jednak trudno jest mi wyrokować, jakie byłyby szanse na uzyskanie takiego zwrotu – raczej należy się spodziewać trudności w tym zakresie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Elżbieta Jędruczyk

Doradca podatkowy (nr 10073), obecnie doktorantka na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Ma ponad 10-letnie doświadczenie w księgowości, uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (certyfikat Ministerstwa Finansów nr 4683/2003) i prowadzi własne biuro rachunkowe. Doradza w sprawach z zakresu opodatkowania międzynarodowego, zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz weryfikacji prowadzonej księgowości. Porad prawnych udziela także w języku angielskim.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu