.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wydanie dokumentów księgowych

• Autor: Marta Pankiewicz

Prowadzę małe biuro rachunkowe. W 2011 r. jednostronnie rozwiązałem umowę o współpracy z firmą, z którą od ponad roku nie mogłem się skontaktować. Wczoraj zgłosiła się do mnie ich nowa księgowa, żądając wydania dokumentów księgowych. Czy przed wydaniem owych dokumentów księgowych mogę domagać się uregulowania moich należności? A może jest inna metoda na odzyskanie należności? Dodam, iż chodzi o kwotę ok. 50 tys. zł.

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wydanie dokumentów księgowych

Wydanie dokumentów księgowych za potwierdzeniem odbioru

Niestety nie można uzależniać wydania dokumentów księgowych od faktu wcześniejszego uregulowania zaległych płatności. Musi Pan wydać dokumenty księgowe, gdyż ich bezprawne przetrzymywanie i odmowa wydania stanowią przestępstwo określone w treści art. 276 Kodeksu karnego.

 

„Art. 276. Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

Dodam, iż jest to przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego. Jak widać, sprawa jest dość poważna.

 

Natomiast być może kontakt z nową księgową pozwoli Panu uzyskać faktyczny, nowy adres firmy. Ponadto, moim zdaniem, bez pełnomocnictwa od Pana poprzedniego zleceniodawcy nie ma Pan podstaw, by wydać dokumenty księgowe osobie, która się zgłasza. Skąd ma Pan wiedzieć, czy to na pewno księgowa chce od Pana wspomniane dokumenty księgowe? Dlatego, w mojej ocenie, najbezpieczniej powiedzieć księgowej, że odda Pan dokumenty, ale prosi Pan, żeby się zgłosił w tej sprawie sam zleceniodawca bądź podał pisemnie, na jaki adres ma Pan dokumenty odesłać bezpośrednio do firmy. Proszę argumentować, iż musi Pan mieć potwierdzenie, że dokumenty księgowe zostały prawidłowo odesłane, gdyż Pan za nie odpowiada i nie chce Pan, by trafiły w niepowołane ręce.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dochodzenie zaległych należności za usługi księgowe

Gdyby jednak nie udało się Panu ustalić aktualnego adresu siedziby firmy, to nie jest to przeszkoda w dochodzeniu należności na drodze sądowej, gdyż w przypadku przedsiębiorców czy osób prawnych przyjmuje się domniemanie doręczenia na adres wskazany w organie rejestracyjnym. Radziłabym jak najszybciej skierować sprawę na drogę sądową, bowiem jest to jedyny legalny sposób odzyskania swoich pieniędzy. Uprzednio należałoby wezwać zleceniodawcę do zapłaty należności. Gdyby udało się Panu jednak nawiązać kontakt z firmą, proszę przypomnieć o swojej wierzytelności i stanowczo domagać się podpisania oświadczenia o jej uznaniu – jest to bardzo dobry dowód w sądzie. Uzyskany nakaz zapłaty lub wyrok po uprawomocnieniu będzie stanowić tytuł wykonawczy.

 

Ma Pan prawo domagać się należności powiększonej o odsetki ustawowe. Posiadany tytuł uprawniający do egzekucji będzie „ważny” przez 10 lat. Każda czynność powzięta w celu dochodzenia należności (tj. postępowanie komornicze) przerywa ten termin i biegnie on od nowa. Proponuję jak najszybciej wystąpić z pozwem i uzyskać tytuł egzekucyjny, a następnie zająć aktywa firmy, wierzytelności, ruchomości, ewentualnie nieruchomość. W przypadku bezskutecznej egzekucji możliwości jest więcej, w zależności od formy prawnej tej firmy. Natomiast jeśli kondycja firmy jest w opłakanym stanie, to może Pan rozważyć możliwość sprzedaży swojej wierzytelności jednej z wielu firm windykacyjnych.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Pankiewicz

Radca Prawny. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu w Białymstoku. Aplikacje radcowską (3,5 roku) ukończyła przy OIRP w Białymstoku. Posiada 10-letnie doświadczenie w pracy w kancelariach prawnych radców prawnych przy udzielaniu pomocy prawnej przedsiębiorcom i osobom fizycznym. Udziela porad z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego i pracy, a od ponad 4 lat prowadzi w sądach sprawy małżeńskie, spadkowe oraz dotyczące uregulowania stanu prawnego nieruchomości. Interesuje się także prawem prasowym, autorskim, farmaceutycznym, transportowym oraz prawem internetu (ochrona praw konsumentów, sporządzanie regulaminów WWW, polityk prywatności, regulacje dotyczące mailingu itp.).


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu