.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wycofanie się z zawartego porozumienia stron

Pracuję na uczelni publicznej. W czerwcu złożyłem podanie do rektora uczelni o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z dniem 30 września. Rektor wyraził zgodę na takie porozumienie. Moje plany zawodowe, które skłoniły mnie do złożenia podania, uległy w ostatnim miesiącu dramatycznej zmianie. Zależy mi na pozostaniu na dotychczasowym stanowisku. Czy jest taka możliwość? Czy rektor ma prawo, przy swojej dobrej woli, anulować swoją zgodę na moje podanie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wycofanie się z zawartego porozumienia stron

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że porozumienie stron co do zakończenia stosunku pracy między pracodawcą a pracownikiem jest umową rozwiązującą stosunek pracy. Może ona być zawarta w dowolnej formie i w każdym momencie trwania stosunku pracy. Wystąpienie przez pracownika lub pracodawcę z propozycją rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron stanowi ofertę zgodnego rozwiązania stosunku pracy.

 

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron wymaga zgodnego oświadczenia woli obu stron umowy, decydujących się na rozwiązanie stosunku pracy w ustalonym terminie. Tego rodzaju porozumienie jest wiążące dla obu stron. Dlatego też pracownik nie może swobodnie zmienić zdania i wycofać się z już zawartego porozumienia. Nie ma też możliwości późniejszego odwołania swojego oświadczenia, gdyż odwołanie oświadczenia woli, które zostało złożone pracodawcy, jest skuteczne tylko wówczas, gdy doszło do niego jednocześnie ze złożonym oświadczeniem lub wcześniej. Zatem zmiana zdania przez pracownika, który najpierw zgodził się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, a następnie uznał, że jest to dla niego niekorzystne, nie jest wiążąca dla pracodawcy. Wycofanie się z zawartego porozumienia wymaga zgody drugiej strony.

Wycofanie się z zawartego porozumienia stron między pracownikiem a pracodawcą

Pracodawca może więc nie zgodzić się na zmianę zdania przez pracownika i uznać, że zawarte porozumienie jest skuteczne i powoduje rozwiązanie umowy.

 

W Pana sytuacji powinien Pan zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o uznanie porozumienia stron za nieważne i wyrażenie zgody na cofnięcie takiego porozumienia. Jeśli pracodawca nie wyrazi zgody – umowa się rozwiąże. Jeśli zgodę wyrazi – stosunek pracy będzie kontynuowany.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu