Wycofanie faktury kosztowej

• Autor: Aleksander Słysz

Jak należy wycofać fakturę kosztową sprzed trzech lat przy prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów?

Wycofanie faktury kosztowej

Jak wycofać fakturę kosztową?

Jeśli koszty uzyskania przychodu zostały zawyżone, korekta nie tylko jest możliwa, ale i konieczna, bowiem skoro koszty zostały zawyżone, wpłynęły na zaniżenie zaliczki na podatek dochodowy, co rzutuje na zaniżenie podatku za rok, którego dotyczy omawiany problem, a tym samym powstała zaległość podatkowa (zakładam, że nie ma Pan straty), którą należy zapłacić wraz z odsetkami oraz skorygować odpowiednie dokumenty – o tym jednak za chwilę.

Po wyksięgowaniu kosztu należy skorygować odpowiednie deklaracje, wyksięgowanie faktury kosztowej na ogół wpływa bowiem na wysokość podatku dochodowego (tu zaliczki oraz podatku) i na podatek VAT. Podatnicy mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację, a „skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty” (art. 81 ustawy Ordynacja podatkowa).

Pamiętać należy, iż uprawnienie do skorygowania deklaracji:

  1. ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej – w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą;
  2. przysługuje nadal po zakończeniu:

    • kontroli podatkowej,
    • postępowania podatkowego – w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Proszę pamiętać, że korekty dokonuje się na takiej samej wersji druku deklaracji, na której złożono zeznanie pierwotnie. Deklaracje z lat ubiegłych ciągle dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl