Wpisanie nieprawdziwego ojca do aktu urodzenia dziecka

Czy kobieta, która przed urzędnikiem stanu cywilnego podała fałszywe dane dotyczące biologicznego ojca dziecka, może ponieść jakąś karę? Pytanie dotyczy również mężczyzny podającego się za ojca dziecka, który był świadomy, że nim nie jest, a mimo to potwierdził nieprawdę w akcie urodzenia dziecka.

Wpisanie nieprawdziwego ojca do aktu urodzenia dziecka

Poświadczenie nieprawdy przed urzędnikiem Urzędu Stanu Cywilnego

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.).

Podkreślić należy, iż matka dziecka była świadoma, iż podawane przez nią dane osoby, celem wpisania jej w rubryce ojca biologicznego, nie są prawdziwe.

W tym miejscu wskazać należy na przepis art. 272 K.k., zgodnie z którym – kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Otrzymanie dokumentu zawierającego poświadczenie nieprawdy przez wprowadzenie w błąd osoby funkcjonariusza publicznego

Wskazać należy na pogląd wyrażony w literaturze, zgodnie z którym „»Przez wyłudzenie należy rozumieć otrzymanie dokumentu zawierającego poświadczenie nieprawdy przez wprowadzenie w błąd osoby funkcjonariusza publicznego lub innej osoby uprawnionej do wystawienia dokumentu«. Z użytego określenia »wyłudza« wynika, iż osoba poświadczająca nieprawdę działa w dobrej wierze, tzn. jest przekonana, że poświadcza prawdę” (patrz: Marek Mozgawa, Komentarz do art. 272 Kodeksu karnego, 2014.09.01, LEX 2014)

Pisze Pan, że kobieta działała świadomie z zamiarem wprowadzenia w błąd urzędnika USC, co z kolei powoduje, że jej zachowanie powinno być ocenione pod katem przestępstwa z art. 272 K.k. Czyn ten jest ścigany z oskarżenia publicznego. Musi Pan jednak powiadomić prokuraturę miejsca położenia urzędu stanu cywilnego o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Po złożeniu stosowanego zawiadomienia organa ścigania dalsze czynności będą podejmowały samodzielnie. Czyn taki podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Podanie nieprawdziwych danych ojca dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego

Podobną sprawę prowadził Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia, gdzie wyrokiem z dnia 8 sierpnia 2014 r., sygn. akt X K 712/12, uznał kobietę za winną zarzucanego jej czynu, a treść opisu zarzutu brzmiała następująco: „w dniu 10 marca 2006 r. w W. podstępnie wprowadziła w błąd funkcjonariusza publicznego w osobie Kierownika Urzędu Stan Cywilnego (...) poprzez podanie nieprawdziwych danych ojca swojego dziecka – A. Ł. urodzonego w dniu (...) jako E. Ł. wiedząc, że nie jest on jego biologicznym ojcem i wyrażenie zgody na jego uznanie przez w/w mężczyznę, przez co wyłudziła poświadczenie nieprawdy poprzez wystawienie dokumentu w postaci protokołu przyjęcia oświadczenia o uznaniu (...) dziecka przez E. Ł., a następnie dokumentu w postaci aktu urodzenia dziecka o nr (...), na podstawie których wbrew przepisom dziecko to nabyło obywatelstwo polskie.”

Zawiadomienie o sfałszowaniu dokumentu przez podanie fałszywych danych w USC

Zasadnym jest zatem złożenie zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 272 K.k. Zawiadomienie może Pan złożyć pisemnie w prokuraturze lub komendzie / komisariacie policji właściwym dla miejsca popełnienia czynu zabronionego, jak też ustnie do protokołu na komendzie / komisariacie policji właściwym dla miejsca popełnienia czynu zabronionego. Osobiście jestem zwolennikiem zawiadomienia w formie pisemnej złożonego bezpośrednio do prokuratury. Obecnie jest bowiem tak, że prokurator musi zaaprobować postanowienie o umorzeniu dochodzenia lub odmowie wszczęcia dochodzenia. Kierując sprawę bezpośrednio na policję, prokurator może zapoznać się ze sprawą dopiero na końcowym jej etapie, a to z kolei powoduje, iż nadzór nad sprawą jest czysto teoretyczny. Zalecam złożenie takiego zawiadomienia jak najszybciej.