Mamy 7223 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Włączenie gimnazjum w strukturę szkoły podstawowej

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 15.05.2017

Jestem dyrektorem gimnazjum, które z dniem 1.09.2017 zostanie włączone w strukturę szkoły podstawowej. Do 15 maja moim obowiązkiem jest poinformować pracowników o zmianie pracodawcy. Z zapisów prawa oświatowego wynika, że arkusz organizacyjny tworzy dyrektor szkoły podstawowej w porozumieniu z dyrektorem gimnazjum. Arkusz organizacyjny jest podstawą do działań kadrowych. Kto opracowuje kryteria zwolnień? Który dyrektor: szkoły podstawowej czy gimnazjum, czy każdy z osobna, czy wspólne? Jak traktowani są nauczyciele – jako jedna załoga i kryteria zwolnień obowiązują wszystkich, czy nauczyciele gimnazjum odrębnie od nauczycieli szkoły podstawowej? Arkusz organizacyjny będzie jeden dla szkoły podstawowej z włączonym gimnazjum. Czy liczba godzin np. z języka polskiego to łączna suma tych w szkole podstawowej i gimnazjum i według niej przydzielamy je nauczycielom, stosując jedne wspólne kryteria zwolnień lub ograniczeń etatów? Kto ostatecznie decyduje o ich podziale?

Marta Handzlik

Zgodnie z art. 323 ustawy z dnia z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe. (Dz. U. z 2017 r., poz. 60) w przypadku szkoły, do której odpowiednio z dniem 1 września 2017 r., z dniem 1 września 2018 r. albo z dniem 1 września 2019 r. zostanie włączone gimnazjum, arkusz organizacji szkoły odpowiednio na rok szkolny 2017/2018, 2018/2019 albo 2019/2020 opracowuje dyrektor tej szkoły we współpracy z dyrektorem dotychczasowego gimnazjum.

 

Zwolnienia za trzymiesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem na koniec roku szkolnego, przeniesienie w stan nieczynny lub zmiana warunków zatrudnienia nauczycieli gimnazjów oraz klas gimnazjalnych, związane z reformą oświaty, regulują przepisy art. 225 i art. 226 ustawy zaś art. 227 ustawy wyłącza stosowanie do nich latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 przepisów art. 20 KN. Przepisy art. 225 i art. 226 ustawy mają zastosowanie w tych przypadkach, gdy dalsze zatrudnienie w wygaszanym gimnazjum (lub w klasach gimnazjalnych prowadzonych w szkołach innego typu) nie jest możliwe ze względu na zmiany organizacyjne powodujące wygaszenie kształcenia w gimnazjum.

 

Nawet przy włączeniu gimnazjum do szkoły podstawowej nie daje to podstaw do zwalniania nauczycieli szkół podstawowych – redukcja etatu następuje jedynie w oddziałach gimnazjum, a nie w szkole podstawowej. Dlatego zwolnieni będą co do zasady jedynie nauczyciele gimnazjum i to dyrektor gimnazjum (który jest dyrektorem do września) opracowuje kryteria zwolnień nauczycieli i bierze pod uwagę jedynie nauczycieli gimnazjum.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus 7 =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Obowiązek uczęszczania na lekcje etyki lub religii

Czy niepełnoletni licealista ma obowiązek uczęszczania na lekcje etyki lub religii?

Udział w proteście

Uczniowie jednej ze szkół, która ma zostać zlikwidowana, wzięli udział w proteście ulicznym przeciwko tej decyzji. Czy udział młodzieży w takim proteście jest zgodny z prawem? Czy można wyciągnąć jakieś konsekwencje w stosunku do dyrektora, który w tym pomagał, organizując zastępstwa za nauczycieli przygotowujących akcję (na zastępstwo wysłano nawet sekretarkę, bo brakowało kadry)?

wizytówka Szukamy prawników »