Wezwanie do usunięcie braków formalnych we wniosku o nabycie spadku

Wujek (brat mojego ojca) zmarł 6 lat temu. Jak się okazało, pozostawił długi. Bank, w którym wujek był zadłużony, przeprowadził sprawę spadkową. Ja i moje rodzeństwo mieliśmy dziedziczyć, bo nasz tata również już nie żył. Zrzekliśmy się spadku u notariusza; rodzeństwo wujka (z którym nie utrzymujemy kontaktu) również się zrzekło. Zostały moje niepełnoletnie dzieci, które dziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza. Złożyłam do sądu wniosek w ich imieniu, ale sąd wzywa mnie do usunięcia braków formalnych, a mianowicie do wskazania wszystkich uczestników pisma, które złożyłam do sądu, ich adresów oraz złożenie odpowiedniej ilości odpisów wniosku oraz wskazania numerów pesel wnioskodawców. Czy chodzi tu o wskazanie uczestników, czyli moich dzieci (ich adresów, nr pesel i złożenie wniosku w dwóch wersjach), czy o wskazanie całej rodziny, jaka pozostała po wujku, chociaż tamci się zrzekli spadku?

Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Sąd ma rację, wzywając Panią do usunięcia braków formalnych. Uczestnikami postępowania spadkowego są wszystkie osoby będące spadkobiercami ustawowymi lub testamentowymi. W związku z tym, oprócz tego że do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku z dobrodziejstwem inwentarza przez Pani dzieci należy dołączyć akt zgonu spadkodawcy, akt urodzenia, z którego będzie wynikało, że spadkobierca jest krewnym zmarłego. Załącza się także ich kserokopie dla uczestników postępowania.

Innymi słowy wniosek oraz inne dokumenty załączone do niego powinny być sporządzone w tylu kopiach, ilu jest uczestników postępowania (każdemu z uczestników postępowania sąd doręczy wniosek wraz z dokumentami do niego załączonymi, a nadto jeden wniosek wraz z dokumentami musi znajdować się w aktach sprawy). „Innymi uczestnikami postępowania” będą potencjalni spadkobiercy, a więc wszystkie osoby, które wchodzą w rachubę, jako spadkobiercy ustawowi lub testamentowi. Wynika to z art. 669 Kodeksu postępowania cywilnego, który wskazuje, że sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi.

Z kolei w myśl art. 126 § 1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego każde pismo procesowe powinno zawierać także imiona i nazwiska stron, a kiedy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno zawierać także oznaczenie miejsca zamieszkania stron.

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Jeżeli zatem Pani wniosek o stwierdzenie nabycia spadku przez Pani dzieci jest pierwszym pismem w sprawie, to winno ono zawierać imiona i nazwiska stron, a także ich adresy. Ich brak spowodował reakcję sądu w postaci wezwania do uzupełnienia powyższych danych, do czego obligowała go treść art. 130 § 1 K.p.c., która wskazuje, że pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu, jeżeli warunki formalne nie zostały zachowane. Brak uzupełnienia wskazanych braków formalnych w przepisanym terminie zgodnie z § 2 ww. przepisu art. 130 K.p.c. powoduje zwrot pisma, a tym samym sprawa o stwierdzenie nabycia spadku nie rozpocznie swojego biegu.

A zatem chcąc uchronić się przed powyższymi skutkami (zwrot wniosku o stwierdzenie nabycia spadku) wobec braków formalnych w postaci nie podania danych wszystkich potencjalnych spadkobierców i brak odpowiedniej ilości odpisów, należy uzupełnić wniosek o podanie nazwisk i imion oraz adresów także tych osób, które odrzuciły spadek po Pani wujku.