.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wezwanie do usunięcie braków formalnych we wniosku o nabycie spadku

Wujek (brat mojego ojca) zmarł 6 lat temu. Jak się okazało, pozostawił długi. Bank, w którym wujek był zadłużony, przeprowadził sprawę spadkową. Ja i moje rodzeństwo mieliśmy dziedziczyć, bo nasz tata również już nie żył. Zrzekliśmy się spadku u notariusza; rodzeństwo wujka (z którym nie utrzymujemy kontaktu) również się zrzekło. Zostały moje niepełnoletnie dzieci, które dziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza. Złożyłam do sądu wniosek w ich imieniu, ale sąd wzywa mnie do usunięcia braków formalnych, a mianowicie do wskazania wszystkich uczestników pisma, które złożyłam do sądu, ich adresów oraz złożenie odpowiedniej ilości odpisów wniosku oraz wskazania numerów pesel wnioskodawców. Czy chodzi tu o wskazanie uczestników, czyli moich dzieci (ich adresów, nr pesel i złożenie wniosku w dwóch wersjach), czy o wskazanie całej rodziny, jaka pozostała po wujku, chociaż tamci się zrzekli spadku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wezwanie do usunięcia braków formalnych

Sąd ma rację, wzywając Panią do usunięcia braków formalnych. Uczestnikami postępowania spadkowego są wszystkie osoby będące spadkobiercami ustawowymi lub testamentowymi. W związku z tym, oprócz tego że do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku z dobrodziejstwem inwentarza przez Pani dzieci należy dołączyć akt zgonu spadkodawcy, akt urodzenia, z którego będzie wynikało, że spadkobierca jest krewnym zmarłego. Załącza się także ich kserokopie dla uczestników postępowania.

 

Innymi słowy wniosek oraz inne dokumenty załączone do niego powinny być sporządzone w tylu kopiach, ilu jest uczestników postępowania (każdemu z uczestników postępowania sąd doręczy wniosek wraz z dokumentami do niego załączonymi, a nadto jeden wniosek wraz z dokumentami musi znajdować się w aktach sprawy). „Innymi uczestnikami postępowania” będą potencjalni spadkobiercy, a więc wszystkie osoby, które wchodzą w rachubę, jako spadkobiercy ustawowi lub testamentowi. Wynika to z art. 669 Kodeksu postępowania cywilnego, który wskazuje, że sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi.

 

Z kolei w myśl art. 126 § 1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego każde pismo procesowe powinno zawierać także imiona i nazwiska stron, a kiedy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno zawierać także oznaczenie miejsca zamieszkania stron.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Jeżeli zatem Pani wniosek o stwierdzenie nabycia spadku przez Pani dzieci jest pierwszym pismem w sprawie, to winno ono zawierać imiona i nazwiska stron, a także ich adresy. Ich brak spowodował reakcję sądu w postaci wezwania do uzupełnienia powyższych danych, do czego obligowała go treść art. 130 § 1 K.p.c., która wskazuje, że pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu, jeżeli warunki formalne nie zostały zachowane. Brak uzupełnienia wskazanych braków formalnych w przepisanym terminie zgodnie z § 2 ww. przepisu art. 130 K.p.c. powoduje zwrot pisma, a tym samym sprawa o stwierdzenie nabycia spadku nie rozpocznie swojego biegu.

 

A zatem chcąc uchronić się przed powyższymi skutkami (zwrot wniosku o stwierdzenie nabycia spadku) wobec braków formalnych w postaci nie podania danych wszystkich potencjalnych spadkobierców i brak odpowiedniej ilości odpisów, należy uzupełnić wniosek o podanie nazwisk i imion oraz adresów także tych osób, które odrzuciły spadek po Pani wujku.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu