Wcześniejsze wypowiedzenie umowy przez nauczyciela stażystę

Jestem zatrudniona jako nauczyciel stażysta, umowa o pracę na czas określony do 31 sierpnia. Chciałabym jednak rozwiązać ją wcześniej (już wiadomo, że nie zostanie podpisana nowa umowa we wrześniu, ponieważ nie ma dzieci, i chciałabym rozpocząć nową pracę). Czy jest taka możliwość, jeśli na umowie nie widzę adnotacji o możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy? Czy jeśli mam problemy zdrowotne – częste utraty głosu, problemy z krtanią, to jest to jakoś pomocne w polubownym rozwiązaniu umowy, czy dyrekcja może zażądać potwierdzenia od specjalisty?

Wcześniejsze wypowiedzenie umowy przez nauczyciela stażystę

Czy nauczyciel może rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas określony?

Ustawa Karta Nauczyciela przewiduje przede wszystkim szczególne przypadki rozwiązania stosunku pracy nauczycieli zatrudnionych na czas nieokreślony lub mianowanych. Nie zawierają jednak żadnych uregulowań dotyczących rozwiązywania umów o pracę zawartych na czas określony. Do umów takich stosuje się na podstawie art. 91c KN przepisy ustawy Kodeks pracy. Zgodnie z art. 30 § 1 Kodeksu pracy umowa o pracę rozwiązuje się:

  • na mocy porozumienia stron,
  • przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
  • przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
  • z upływem czasu, na który była zawarta,
  • z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.

Czy umowa o pracę na czas określony może zostać rozwiązana na mocy porozumienia stron?

Co do zasady umowa o pracę zawarta na czas określony ulega rozwiązaniu po upływie czasu, na jaki została zawarta, i nie może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem. Jednak art. 33 stanowi, że przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Ponadto umowa o pracę na czas określony może zostać rozwiązana na mocy porozumienia stron.

Słowem – jeśli z Pani umowy nie wynika, że przewidziana została możliwość wypowiedzenia umowy, to pozostaje Pani jedynie porozumienie stron. Jeśli pracodawca nie wyrazi zgody na porozumienie stron, nie może Pani wcześniej rozwiązać umowy o pracę.