Wcześniejsza emerytura z tytułu choroby zawodowej

Urodziłam się w 1959 r. Pracuję od 1984 r. W 1997 r. otrzymałam orzeczenie o chorobie zawodowej. Rentę pobierałam do 1999 r., jednocześnie pracując. Później założyłam swoją działalność. Czy posiadając orzeczenie o chorobie zawodowej, mogę przejść na wcześniejszą emeryturę? Jakie świadczenia otrzymam?

Wcześniejsza emerytura z tytułu choroby zawodowej

Czy osoba uprawiona do renty z tytułu niezdolności do pracy może przejść na wcześniejszą emeryturę?

Osoby uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy (całkowitej lub częściowej) spowodowanej wypadkiem przy pracy, w drodze do lub z pracy albo chorobą zawodową mogą przejść na wcześniejszą emeryturę, jeżeli:

  • skończyli: kobieta – 55 lat, mężczyzna – 60 lat oraz
  • mogą udokumentować okres składkowy i nieskładkowy odpowiednio: kobieta – 20 lat, mężczyzna – 25 lat.

Uprawnienie do przejścia na emeryturę na powyższych warunkach przysługuje osobom, które mają ustalone prawo do renty z tytułu:

  1. niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy,
  2. wypadku w drodze do pracy lub z pracy zaistniałym do dnia 31 grudnia 2002 r.,
  3. choroby zawodowej,
  4. wypadku przy wykonywaniu pozarolniczej działalności gospodarczej,
  5. wypadku przy wykonywaniu działalności twórczej lub artystycznej,
  6. wypadku przy wykonywaniu umowy agencyjnej lub zlecenia,
  7. wypadku przy wykonywaniu przez osoby duchowne i zakonne czynności religijnych lub czynności związanych z powierzonymi funkcjami duszpasterskimi albo zakonnymi.

Napisała Pani, że miała rentę a latach 1997–1999. Oznacza, że nie pobiera Pani aktualnie renty? Jeśli nie – nie ma Pani prawa do wcześniejszej emerytury.

Jeśli zaś nadal jest Pani uprawniona – to zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury na podstawie odrębnych przepisów wypłaca się, zależnie od jej wyboru: przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury albo emeryturę powiększoną o połowę renty.

Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli osoba uprawniona osiąga przychód powodujący zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie ich wysokości – określony w ustawie o emeryturach i rentach z FUS, niezależnie od wysokości tego przychodu.