Mamy 7124 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Uzyskanie obywatelstwa włoskiego a obywatelstwo polskie

Autor: Łukasz Marciniak • Opublikowane: 28.07.2017

Czy straciłam obywatelstwo polskie, uzyskując włoskie? Dostałam je, bo jestem żoną Włocha. Nie zrzekałam się obywatelstwa polskiego, ale nie mam dowodu ani zameldowania w Polsce.

Izabela Nowacka-Marzeion

Zgodnie z art. 34 ust. 2 Konstytucji RP obywatel polski nie może utracić obywatelstwa polskiego, chyba że sam się go zrzeknie. Powyższe uszczegóławia art. 46 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (dalej: „uop”), który mówi, że obywatel polski, który zrzeka się obywatelstwa polskiego, traci obywatelstwo polskie po uzyskaniu zgody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.

 

Nadto, zgodnie z art. 5 uop fakt zawarcia związku małżeńskiego przez obywatela polskiego z osobą niebędącą obywatelem polskim nie powoduje zmian w obywatelstwie małżonków.

 

Skutkiem posiadania innego obywatelstwa obok polskiego jest fakt, że taka osoba ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie oraz taka osoba nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki (art. 3 uop).

 

Tym samym sam fakt małżeństwa z obywatelem innego kraju i nabycie drugiego obywatelstwa nie powoduje automatycznie, że utraciła Pani obywatelstwo polskie.

 

Odnośnie nowego dokumentu i meldunku. Pytanie brzmi, do jakiego celu jest on Pani potrzebny. Bo posiadanie dowodu osobistego nie jest równoważne z obowiązkiem posiadania meldunku w Polsce. Nadto do wielu urzędowych spraw można posługiwać się paszportem. W każdym przypadku ważne, żeby posiadała Pani nr PESEL.

 

Meldunek jest wymagany, jeżeli dana osoba mieszka na terytorium Polski. W praktyce wiem, że można posiadać meldunki jednocześnie w różnych krajach i nikt tego za bardzo nie weryfikuje.

 

 

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - dwa =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Nabycie obywatelstwa polskiego

Moja córka wyszła za mąż za Włocha. Małżeństwo mieszkało we Włoszech. W 2007 r. córka urodziła syna, a po jakimś czasie zmarła. W chwili śmierci nie posiadała jeszcze obywatelstwa włoskiego. Czy syn mojej córki może uzyskać obywatelstwo polskie? Zięć powiedział mi, że u nich niektóre dzieci z małżeństw mieszanych mają podwójne obywatelstwo.

Niewydanie wizy na wyjazd do Polski przez ambasadę w Turcji

Prowadzę w Polsce restaurację, w której chciałem zatrudnić dwóch kucharzy z Turcji. Załatwiłem pozwolenie na pracę i decyzję zezwalającą na zamieszkanie w Polsce na rok. Przyszli pracownicy udali się do Ambasady Polskiej w Ankarze, napisali wnioski o wizę, które niestety zostały odrzucone. Dlaczego nie dostali wizy? Czy mogę coś zrobić w tej sprawie?

Decyzja kancelarii prezydenta

Mam podwójne obywatelstwo. Dostałem od kancelarii Prezydenta RP decyzję odmowną w sprawie zrzeknięcia się obywatelstwa polskiego. Czy to jest zgodne z prawem? Czy można odwołać się od decyzji kancelarii prezydenta?

wizytówka Szukamy prawników »