Mamy 6893 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Uzupełnienie godzin do połowy etatu

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 15.04.2017

Bardzo proszę o poradę w następującej sprawie. Jestem nauczycielką plastyki. Pracuję w dwóch szkołach na dwóch niezależnych umowach o pracę na czas nieokreślony, w szkole podstawowej i w gimnazjum. Moje gimnazjum ma być przekształcone w szkołę podstawową i w związku z tym w przyszłym roku szkolnym zostanie 5 klas, w kolejnym – tylko 3. W maju skończę 59 lat, mój staż pracy łącznie ze studiami na dzień dzisiejszy to 26 lat. Wiem, że mam ochronę przedemerytalną i to przedłużoną do mojego wydłużonego czasu, czyli do 62 lat. W gimnazjum mam pół etatu. Czy jak w przyszłym roku szkolnym kiedy będzie tylko 5 klas (czyli dla mnie 5 godzin z plastyki), to dyrektor ma obowiązek uzupełnić mi brakujące godziny do pół etatu, np. świetlicą, w związku z moją ochroną?

Marta Handzlik

Niestety nie mam dobrych wiadomości. Co prawda, z uwagi na to, że jest Pani zatrudniona w gimnazjum na podstawie umowy o prace, a nie przez mianowanie, korzysta Pani z ochrony przedemerytalnej, jednak ochrona ta jest częściowo wyłączona przez ustawę o zwolnieniach grupowych, która ma zastosowanie do nauczycieli gimnazjów w okresie ich wygaszania.

 

Zgodnie z art. 39 ustawy Kodeks pracy „pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku”.

 

Jednocześnie możliwe jest wręczenie wypowiedzenia zmieniającego:

 

  • w związku z wprowadzeniem nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy,
  • z powodu stwierdzonej orzeczeniem lekarskim utraty zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy,
  • z powodu niezawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania dotychczasowej pracy,
  • w ramach zwolnień grupowych z przyczyn niedotyczących pracownika
  • w ramach zwolnień indywidualnych z przyczyn wyłącznie niedotyczących pracownika.

 

Przy czym, w dwóch ostatnich przypadkach, jeśli w związku z wypowiedzeniem zmieniającym wynagrodzenie pracownika chronionego uległo by zmniejszeniu, do końca okresu ochronnego pracodawca musi wypłacać tym pracownikom dodatek wyrównawczy do wysokości dotychczasowej pensji.

 

Słowem – w związku z wprowadzeniem reformy może Pani otrzymać wypowiedzenie zmieniające i jeśli je Pani przyjmie, będzie Pani wykonywała pracę w ograniczonym wymiarze etatu, ale powinna Pani otrzymywać dodatek wyrównawczy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - 0 =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Plan rozwoju zawodowego nauczyciela – przywłaszczenie przez koleżankę

Moja koleżanka z pracy przywłaszczyła sobie napisany przeze mnie plan rozwoju zawodowego. Wykorzystała go w całości, nie wprowadziła nawet żadnych zmian, zrobiła to bez mojej wiedzy i zgody. Co mogę zrobić w tej sytuacji i jakie konsekwencje grożą znajomej?

Obowiązek uczęszczania na lekcje etyki lub religii

Czy niepełnoletni licealista ma obowiązek uczęszczania na lekcje etyki lub religii?

Udział w proteście

Uczniowie jednej ze szkół, która ma zostać zlikwidowana, wzięli udział w proteście ulicznym przeciwko tej decyzji. Czy udział młodzieży w takim proteście jest zgodny z prawem? Czy można wyciągnąć jakieś konsekwencje w stosunku do dyrektora, który w tym pomagał, organizując zastępstwa za nauczycieli przygotowujących akcję (na zastępstwo wysłano nawet sekretarkę, bo brakowało kadry)?

wizytówka Szukamy prawników »