Uzupełniające przesłuchanie świadka

Moja siostra rozwodzi się z mężem. Jestem świadkiem, złożyłam już zeznania. Rozprawa była opóźniona, a potem wszystko działo się bardzo szybko i dlatego nie zdążyłam opowiedzieć o wszystkich istotnych faktach. Czy mogę złożyć pisemne oświadczenie i przesłać je do sądu (chciałabym opisać parę spraw)? Będzie jeszcze jedna rozprawa i wtedy zapadnie już orzeczenie. Czy można wnioskować o uzupełniające przesłuchanie świadka (tj. mnie) na tej rozprawie? Czy wtedy będzie też ustalona kwestia opieki nad dzieckiem siostry i jej męża, czy to musi być odrębna sprawa?

Uzupełniające przesłuchanie świadka

Wniosek o ponowne wezwanie świadka na rozprawę i przeprowadzenie dowodu z uzupełniającego przesłuchania

Jeśli nie zeznawała Pani na wszystkie istotne okoliczności (fakty), które miały zostać stwierdzone w drodze dowodu z przesłuchania Pani jako świadka, sugeruję niezwłocznie skierować do sądu pismo procesowe – sporządzone przez siostrę lub jej pełnomocnika (adwokata lub radcę prawnego, jeśli ją reprezentuje) – z wnioskiem o ponowne wezwanie Pani jako świadka na rozprawę i przeprowadzenie dowodu z uzupełniającego przesłuchania. W piśmie tym powinna zostać dokładnie wskazana teza dowodowa, tzn. okoliczności, fakty i zdarzenia dotyczące trwałego i zupełnego rozkładu pożycia siostry i jej męża, które miała Pani potwierdzić, co nie było możliwie wobec braku czasu w dniu ostatniej rozprawy.

Oddalenie wniosku dowodowego o ponowne uzupełniające przesłuchanie świadka

Jeżeli sąd nie uwzględni tego wniosku dowodowego, będzie to stanowić podstawę do sformułowania ewentualnego zarzutu apelacyjnego, gdyby orzeczenie wydane w pierwszej instancji było dla siostry niekorzystne. Aby zarzut naruszenia przepisów postępowania przez sąd pierwszej instancji był skuteczny w postępowaniu apelacyjnym przed sądem odwoławczym, naruszenie to musi mieć wpływ na wynik sprawy, tj. na podjęcie określonej decyzji sądu i w konsekwencji treść orzeczenia. Trzeba będzie wykazać, że oddalenie wniosku dowodowego o ponowne uzupełniające przesłuchanie świadka uniemożliwiło sądowi gruntowne przeprowadzenie postępowania dowodowego i wszechstronne zbadanie okoliczności sprawy.

Jako świadkowi nie przysługuje Pani prawo kierowania do sądu żadnych oświadczeń, pism, wyjaśnień itp. Ma Pani jedynie obowiązek zastosować się do wezwania, stawić się na termin przesłuchania, ewentualnie usprawiedliwić niestawiennictwo, jeśli byłoby ono z ważnych przyczyn. Pisma procesowe obejmują bowiem tylko wnioski i oświadczenia stron składane poza rozprawą (art. 125 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, w skrócie K.p.c.).

Przesłuchanie świadka na sprawie rozwodowej

Świadek składa zeznanie ustnie, zaczynając od odpowiedzi na pytania przewodniczącego, co i z jakiego źródła wiadomo mu o sprawie, po czym sędziowie i strony mogą w tymże przedmiocie zadawać mu pytania (art. 271 § 1 K.p.c.). Pomimo opóźnienia w rozpoczęciu rozprawy siostra (jako strona wnioskująca o przeprowadzenie określonego dowodu) lub jej pełnomocnik powinni dążyć, właśnie poprzez zadawanie pytań świadkowi, do uzyskania od niego odpowiedzi na kluczowe dla sprawy tematy i fakty. Niestety, w toku procesu to na stronach ciąży obowiązek udowodnienia swoich racji, a więc i dobrego przygotowania się do procesu, zaplanowania pytań dla świadka, aby nie pozostawiać jego przesłuchania przypadkowi czy własnej „inwencji” świadka. Brak czasu może co najwyżej przeszkodzić w zadaniu wszystkich pytań, ale zagadnienia kluczowe dla rozstrzygnięcia sprawy powinny zostać poruszone w toku przesłuchania.

Orzeczenie o pieczy nad dzieckiem stron postępowania rozwodowego

Odnośnie orzeczenia o pieczy nad dzieckiem stron, to jeżeli dziecko jest małoletnie, sąd z urzędu zamieści stosowne rozstrzygnięcie w wyroku rozwodowym. Jak stanowi bowiem przepis art. 58 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka (alimenty).

W trakcie procesu sąd powinien uwzględnić porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Przykładowo, małżonkowie mogą się porozumieć w ten sposób, że chcą, by sąd powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka (zasięganie informacji o stanie zdrowia dziecka, podejmowanie decyzji o kształceniu, wyborze szkoły, leczeniu itp.). Rodzic, któremu sąd powierzy wykonywanie władzy rodzicielskiej, będzie mógł jeszcze w toku procesu zgłosić żądanie zasądzenia alimentów w określonej wysokości na rzecz dziecka. Miejscem zamieszkania dziecka będzie miejsce zamieszkania tego z rodziców, u którego dziecko stale będzie przebywać (art. 26 § 1 Kodeksu cywilnego).