Utrzymywanie zjazdów z dróg publicznych

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Jak rozumiem, utrzymywanie zjazdów z dróg publicznych obciąża właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do drogi. Aktualnie zjazd na drogę sąsiada jest nielegalny. Postanowiłem ponieść wszelkie koszty związane z budową zjazdu, ponieważ na moją działkę wjeżdża się przez drogę sąsiada. Sąsiad chce, abym to ja był zobowiązany do dbania o zjazd już na zawsze. Czy prawnie można coś takiego załatwić?

Utrzymywanie zjazdów z dróg publicznych

Na kim ciąży utrzymywanie porządku na zjazdach z drogi publicznej do nieruchomości prywatnej?

Jak jednoznacznie wskazuje art. 30 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 ze zm.), utrzymanie zjazdów z drogi publicznej należy do właściciela nieruchomości przyległej do drogi lub jej użytkownika.

„Art. 30. Utrzymywanie zjazdów, łącznie ze znajdującymi się pod nimi przepustami, należy do właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do drogi”.

Renata Strachowska w komentarzu do art. 30 ustawy o drogach publicznych wskazuje:

Utrzymywanie zjazdów oraz przepustów pod zjazdami

„Przepis art. 30 ustawy o drogach publicznych nakłada na właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do drogi utrzymywanie zjazdów oraz przepustów znajdujących się pod zjazdami. Mając na uwadze definicję legalną pojęcia utrzymania drogi, zawartą w art. 4 pkt 20 u.d.p., i posługując się wykładnią per analogiam, należy stwierdzić, że utrzymywanie zjazdu polega na wykonywaniu robót konserwacyjnych, porządkowych i innych zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa i wygody ruchu, w tym również odśnieżanie i zwalczanie śliskości zimowej”.

Należy zatem stwierdzić, iż obowiązek utrzymania zjazdu ciąży na właścicielu nieruchomości, tj. na Pana sąsiedzie.

Umowa z sąsiadem regulująca obowiązek utrzymywania zjazdów z drogi publicznej

Pan w drodze umowy z sąsiadem – na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego – może zobowiązać się do utrzymania zjazdu. Umowa taka wiązałaby tylko sąsiada i Pana. Ponadto dawałaby sąsiadowi prawo zwrócenia się z roszczeniem do Pana, gdyby Pan zaniedbał utrzymania w należytym stanie zjazdu i w konsekwencji gdyby to właściciel dokonał nakładów na utrzymanie zjazdu lub też w związku z brakiem utrzymania zjazdu powstałyby jakieś roszczenia osób trzecich.

Według Kodeksu cywilnego:

„Art. 392. Jeżeli osoba trzecia zobowiązała się przez umowę z dłużnikiem zwolnić go od obowiązku świadczenia, jest ona odpowiedzialna względem dłużnika za to, że wierzyciel nie będzie od niego żądał spełnienia świadczenia”.

Poza odpowiedzialnością cywilną związaną z brakiem utrzymania zjazdu może powstać również odpowiedzialność na podstawie przepisów Kodeksu wykroczeń.

Kara grzywny za uchylanie się od obowiązku utrzymywania w należytym stanie zjazdów z dróg publicznych

Zgodnie z art. 102 Kodeksu wykroczeń zaniechanie utrzymania zjazdu z drogi publicznej grozi karą do 1000 zł lub karą nagany.

„Art. 102. Kto uchyla się od obowiązku utrzymania w należytym stanie zjazdów z dróg publicznych do przyległych nieruchomości, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”.

W komentarzu Ryszarda Stefańskiego do art. 102 czytamy:

„Sprawcą tego wykroczenia może być tylko osoba, na której ciąży obowiązek utrzymywania zjazdu. Obowiązek taki – zgodnie z art. 30 u.d.p. – ciąży na właścicielach lub użytkownikach gruntów przyległych do drogi. W wypadku, gdy zjazd prowadzi do kilku nieruchomości, obowiązek jego utrzymania obciąża każdego właściciela i użytkownika”.

Z odpowiedzialności z tytułu wykroczenia właściciel nieruchomości przyległej do drogi, z której prowadzi zjazd, nie może się zwolnić na podstawie zawartej z Panem umowy.