Utrata prawa jazdy w Polsce a kierowanie pojazdem za granicą

Trzy miesiące temu zatrzymała mnie policja do rutynowej kontroli. Miałem 1,16 mg/l w wydychanym powietrzu. Zatrzymano mi prawo jazdy i po tygodniu wezwano mnie na komisariat, gdzie przyznałem się do jazdy pod wpływem. Zatrzymano mi prawo jazdy na 3 lata i dodatkowo musiałem zapłacić 5000 zł kary i 1000 zł grzywny. Zgodziłem się na taką karę. Sytuację komplikuje fakt, że zameldowany jestem w Polsce, ale pracuję za granicą, a tam zakazu nie mam, tzn. moim zdaniem zakaz obowiązuje jedynie w Polsce. Czy mogę w jakiś sposób odzyskać prawo jazdy? Czy mogę kierować pojazdem za granicą, jeśli w Polsce straciłem prawo jazdy?

Utrata prawa jazdy w Polsce a kierowanie pojazdem za granicą

Fot. Fotolia

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. oraz przepisy Kodeksu postępowania karnego.

Z treści Pana pytania wynika, że prowadząc pojazd został Pan zatrzymany i poddany kontroli na zawartość alkoholu. Badanie alkomatem wykazało 1,16 mg/l, co daje 2,43 promila. W trakcie przesłuchania przyznał się Pan do winy i poddał się karze.

Zgodnie z treścią art. 178a § 1 „Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Zakaz prowadzenia pojazdów, jako środek karny orzekany jest natomiast na podstawie art. 42 § 2 K.k., zgodnie z którym „Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, 174 lub 177”.

Zakaz prowadzenia pojazdu za jazdę pod wpływem alkoholu

Zarówno doktryna, jak i orzecznictwo wskazują, iż orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdu określonego rodzaju winno w pierwszej kolejności dotyczyć pojazdu tego rodzaju, którym sprawca dopuścił się przestępstwa. W podobnym tonie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 stycznia 2007 r., sygn. akt III KK 437/06, „orzeczenie sądu w przedmiocie środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, oparte na dyspozycji art. 42 § 2 k.k., ograniczone tylko do określonego rodzaju tych pojazdów, które nie obejmuje tego typu pojazdu, który sprawca przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji prowadził, tylko pozornie czyni zadość nakazowi zawartemu w przedmiotowym przepisie. Wykładnia celowościowa, niezbędna dla prawidłowego ustalenia normatywnej zawartości art. 42 § 2 k.k. prowadzi do wniosku, że w zakres orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych, w pierwszej kolejności, powinno wchodzić uprawnienie do prowadzenia pojazdu tego rodzaju, którym sprawca dopuścił się przestępstwa”.

Z treści Pana pytania wynika, że miał Pan 2,43 promila.

Od dnia 18 maja 2015 r. polityka państwa w odniesieniu do ww. przestępstw się zaostrzyła. Aktualnie sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo w razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 1 K.k. sąd orzeka świadczenie pieniężne wymienione w art. 39 pkt 7 na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 złotych.

Czy informacja o zatrzymaniu prawa jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu jest przekazywana do innych krajów Unii Europejskiej?

W mojej ocenie nie może Pan odzyskać prawa jazdy, albowiem zgodnie z art. 15 Dyrektywy 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy informacja o zastosowanym wobec Pana środku karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów jest przekazywana do jednej Europejskiej Sieci Praw Jazdy, do której dostęp mają Państwa UE. Z uwagi na powyższe, nie zgodzę się z tym, że zakaz obejmuje jedynie terytorium RP.

Zgodnie z art. 11 pkt 4 ww. Dyrektywy państwo członkowskie odmawia wydania prawa jazdy osobie, której prawo jazdy podlega ograniczeniu, zawieszeniu lub cofnięciu w innym państwie członkowskim.

Respektowanie wyroku sądu polskiego następuje natomiast na podstawie art. 11 pkt 2 ww. Dyrektywy.