Ustalenie ojcostwa na Ukrainie

• Autor: Iryna Kowalczuk

Matka 8-letniego dziecka twierdzi, że jestem jego ojcem i zamierza wystąpić do sądu o alimenty. Nie mam pewności, czy to prawda. Kobieta mieszka z dzieckiem na Ukrainie i oboje mają ukraińskie obywatelstwo. W czasie gdy ta kobieta mogła zajść w ciążę, przebywała zarówno na terenie Polski jak i Ukrainy, gdzie przebywał jej mąż. Od niej wiem, że wpisała mnie jako ojca do aktu urodzenia dziecka. Ze swoim już nieżyjącym mężem wzięła rozwód, niestety nie wiem, czy przed, czy po urodzeniu dziecka. Ja jestem Polakiem. Ta sytuacja jest dla mnie wielkim zaskoczeniem, bo przez te lata ta kobieta nie szukała ze mną kontaktu. Gdzie matka dziecka powinna założyć sprawę o alimenty – w Polsce czy na Ukrainie? Czy będzie miał tutaj znaczenie fakt, że będąc w ciąży była żoną innego mężczyzny? Jeśli się okaże, że jestem ojcem dziecka, jakie będę miał do niego prawa i jakiej wysokości alimenty będę płacił? Czy sąd może zasądzić zapłatę alimentów wstecz? Czy w trakcie jednej sprawy mogą zostać ustalone takie kwestie jak odwiedziny i opieka nad dzieckiem? Jakie szanse na opiekę nad dzieckiem mają ojcowie na Ukrainie? Może powinienem sam złożyć wniosek o ustalenie ojcostwa, ale w ukraińskim czy w polskim sądzie? A może lepiej byłoby odciąć się od tej sprawy i na przykład nie wyrazić zgody na badania DNA, argumentując decyzję tym, że matka dziecka, kiedy zaszła w ciążę, była żoną innego mężczyzny. Czy wskazanym byłoby zebrać jakieś dokumenty? Co z kosztami sądowymi? Proszę o pomoc!

Ustalenie ojcostwa na Ukrainie

Sprawa o uznanie ojcostwa dziecka urodzonego na Ukrainie

Zgodnie z ustawodawstwem ukraińskim rodzice zobowiązani są utrzymywać swoje małoletnie dzieci oraz dzieci pełnoletnie niezdolne do pracy, które potrzebują pomocy materialnej. Jeśli rodzice niedopełniają tego obowiązku, koszty na utrzymanie dzieci podlegają egzekucji w trybie sądowym.

W chwili obecnej matka dziecka nie może się starać o alimenty od Pana, ale przepisy prawa dają jej możliwość ubiegania się, już w tym momencie, o uznania Pana za ojca jej dziecka, a po korzystnym dla matki orzeczeniu sądu może ona domagać się od Pana alimentów.

Musi Pan również wiedzieć, że uznanie ojcostwa może dotyczyć tylko dziecka, co do którego nie zachodzi domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż jego matki, albo gdy domniemanie takie zostało obalone.

Zgodnie art. 122 Kodeksu rodzinnego Ukrainy:

„1. Dziecko, które jest poczęte i (albo) urodzone w ślubie, pochodzi z małżeństwa.

2. Pochodzenie dziecka z małżeństwa wyznacza się na podstawie świadectwa ślubu i dokumentu ze szpitala o urodzeniu dziecka.

3. Dziecko, które urodziło się przed upływem dziesięciu miesięcy od ustania małżeństwa albo uznania jego nieważnym, domniemywa się, że pochodzi z małżeństwa”.

W razie urodzenia dziecka przed upływem 10 miesięcy od ustania małżeństwa kobieta i mężczyzna mają prawo wnieść do organu stanu cywilnego wspólne oświadczenie o nieuznaniu byłego męża za ojca dziecka. Takie oświadczenie może być złożone tylko w razie przedstawienia przez inną osobę, która uznaje się za ojca dziecka, wspólnego oświadczenia z matką dziecka.

Jeżeli jednak osoba ta nie chce złożyć do USC wspólnego wniosku z matką dziecka o dobrowolnym uznaniu ojcostwa, może być to ustalone w trybie sądowym.

Dlatego jest koniecznie:

  1. żeby rodzice dziecka nie przebywali w małżeństwie;
  2. żeby prawdopodobny ojciec dziecka albo jego matka złożyli oświadczenie o nieuznaniu go za ojca dziecka;
  3. żeby urodzenie dziecka było zarejestrowane w USC.

Zgodnie z art. 128 Kodeksu rodzinnego Ukrainy jeżeli nie zostało złożone oświadczenia ojca o uznanie dziecka, ojcostwo może być uznane wskutek decyzji sądu.

Podstawą dla uznania ojcostwa są jakiekolwiek wiadomości, które potwierdzają pochodzenie dziecka od danej osoby, zebrane stosownie do przepisów Kodeksu cywilno-procesualnego Ukrainy.

Powodem w sprawach o uznanie ojcostwa może być matka, kurator, opiekun dziecka, osoba, która utrzymuje i wychowuje dziecko, a także samo dziecko, które osiągnęło pełnoletniości.

Zgodnie z art. 109 Kodeksu cywilno-procesualnego Ukrainy pozew wnosi się do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego.

Pozew o alimenty na Ukrainie

Jednakże odpowiednio do art. 110 Kodeksu cywilno-procesualnego Ukrainy pozwy o alimenty, o uznaniu ojcostwa pozwanego, może wnosić powód do sądu właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania.

Jeżeli zostałby Pan uznany ojcem dziecka, to spoczywałby na Panu obowiązek utrzymywania go do 18 roku życia, zaspokajania jego potrzeb, zapewnienia mu dobrego bytu, interesowania się dzieckiem. Miałby Pan również prawo do decydowania o toku nauczania dziecka, prawo do interesowania się nim, prawo do wychowywania dziecka itp. Kwestię odwiedzin i opieki nad dzieckiem można uregulować w trakcie sądowej sprawy o alimenty, złożywszy odpowiedni wniosek.

Co do Pana pytania o wysokości alimentów, należy zaznaczyć, że rozmiar alimentów jest indywidualny i sąd wyznacza go w każdym konkretnym wypadku z uwzględnieniem takich okoliczności jak: stan zdrowia i materialny stan dziecka, stan zdrowia i materialny stan samego płatnika alimentów; obecność u płatnika alimentów innych dzieci, zdolność (niezdolność) do pracy ojca, matki, czy też samego dziecka, a także innych okoliczności, mających znaczenie w sprawie.

Jakie alimenty na dziecko może zasądzić sąd rodzinny Ukrainy?

Odpowiednio do art. 182 Kodeksu rodzinnego Ukrainy alimentów na jedno dziecko nie może być mniej, aniżeli 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Jeśli alimentów nie można zasądzić w takiej wysokości, dziecku przysługuje państwowa pomoc w rozmiarze różnicy między określonym rozmiarem alimentów a 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w danym roku.

Tak więc rozmiar alimentów może być określony jako część dochodu ojca albo w określonej kwocie pieniężnej.

Alimenty mogą być ściągnięte za czas przeszły, lecz nie dalszy niż trzy lata od momentu zasądzenia ich przez sąd.

Tryb ściągnięcia zadłużenia wyznacza się zgodnie z ustawą Ukrainy O wykonawczym procesie orzeczeń sądowych. Decyzja sądu o ściągnięciu alimentów podlega bezzwłocznemu wykonaniu.

Właściwość sądu

Nie ma Pan możliwości wniesienia pozwu o ustalenie ojcostwa i alimenty w Polsce. Zgodnie z art. 28 umowy między Ukrainą a Polską o prawnej pomocy i prawnych stosunkach w sprawach cywilnych i karnych, która została podpisana 24 maja 1993 r. i nabrała mocy prawnej 14 sierpnia 1994 r.:

  1. Stosunki prawne między rodzicami i dziećmi, w tym roszczenia alimentacyjne na rzecz dzieci, podlegają prawu tej umawiającej się strony, której obywatelem jest dziecko.
  2. Ustalenie i zaprzeczenie pochodzenia dziecka od określonej osoby oraz uznanie dziecka podlega prawu tej umawiającej się strony, której obywatelem jest matka dziecka w chwili jego urodzenia. Wystarczy jednak zachowanie formy uznania dziecka przewidzianej przez prawo tej umawiającej się strony, na której terytorium uznanie ma być lub było dokonane.
  3. W sprawach wymienionych w ustępach 1 i 2 właściwe są organy tej umawiającej się strony, której obywatelem jest dziecko, jak również organy tej umawiającej się strony, na której terytorium dziecko ma miejsce zamieszkania.

Badania DNA

Zgodnie z prawem ukraińskim ekspertyza biegłego dotycząca np. badania DNA domniemanego ojca dziecka może być nakazana przez sąd na wniosek strony postępowania. Zgodnie z art. 147 Kodeksu cywilno-procesualnego Ukrainy unikanie przez stronę postępowania przedstawienia ekspertom koniecznych materiałów, dokumentów albo innego uczestnictwa w ekspertyzie, jeśli bez tego przeprowadzenie ekspertyzy jest niemożliwie, sąd zależnie od tego, która ze stron unika tych działań, a także dla której ze stron przedmiotowa ekspertyza ma znaczenie, może uznać fakt, dla wyjaśnienia którego ekspertyza była konieczna, za udowodniony bez jej przeprowadzania, albo odmówić jego uznania.

Co się tyczy kosztów i nakładów poczynionych w czasie postępowania sądowego, to zgodnie z art. 88 Kodeksu cywilno-procesualnego Ukrainy stronie, która wygrała sprawę, sąd zasądza od strony przegranej poniesione przez nią koszty. Jeśli wygrana strony jest częściowa, sądowe koszty zasądzane są stronie wygrywającej proporcjonalnie.

Kwestie opieki nad dzieckiem

W kwestii zebrania potrzebnych dokumentów podkreślam, że ciężar dowodu spoczywa zawsze na stronie powodowej, a więc, jeżeli to matka dziecka wniosłaby do sądu pozew o ustalenie ojcostwa, to ona musiałaby przedstawić takie dowody, albo wnioskować w sądzie o ich przedstawienie, które świadczyłyby na jej korzyść. Pan nie musiałby powoływać żadnych dowodów, oprócz tych prowadzących do obalenia twierdzeń matki dziecka. Pan również ma możliwość w czasie postępowania sądowego składać wnioski o przeprowadzenie żądanych dowodów lub o przedstawienie dokumentów.

Odnosząc się do Pana pytania dotyczącego opieki nad dzieckiem, to w świetle orzecznictwa sądów ukraińskich praktycznie nie ma Pan szans na uzyskanie wyłącznej opieki nad dzieckiem. Tak więc można prawie ze 100% pewnością stwierdzić, że sąd przyzna opiekę nad dzieckiem jego matce.