.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Urlop radcy prawnego

• Autor: Monika Cieszyńska

Radca prawny pracuje na pełny etat (40 godzin tygodniowo): częściowo w siedzibie firmy (poniedziałki i środy po 8 godzin), a częściowo poza siedzibą (wtorki, czwartki, piątki, również po 8 godzin). Radca złożył wniosek o udzielenie jednego dnia urlopu (w poniedziałek). Rozumiem, że należy odliczyć jeden dzień z puli przysługujących mu dni urlopu. Czy istnieją podstawy prawne, z których wynika, że należy odliczyć więcej niż jeden dzień urlopu?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Urlop radcy prawnego

Czas pracy radcy prawnego

Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65):

 

„Art. 18. 1. Do czasu pracy radcy prawnego zalicza się także czas niezbędny do załatwiania spraw poza lokalem jednostki organizacyjnej, w szczególności w sądach i w innych organach, oraz czas przygotowania się do tych czynności.

 

2. Czas pracy radcy prawnego w lokalu jednostki organizacyjnej nie może być krótszy niż dwie piąte czasu pracy ustalonego w zawartej z radcą prawnym umowie”.

 

Odnosząc powyższe do Pani sytuacji, należy stwierdzić, iż radca prawny zatrudniony na pełnym etacie powinien przepracować 40 godzin tygodniowo: co najmniej 16 godzin w zakładzie pracy i najwyżej 24 godziny poza zakładem pracy.

Urlop wypoczynkowy dla radcy prawnego zatrudnionego na etacie

Skoro radca prawny w Pani zakładzie pracy pracuje w poniedziałki i środy po 8 godzin, to należy przyjąć, że we wtorki, czwartki i piątki pracuje po 8 godzin poza zakładem pracy, chyba że pracodawca na dni poza zakładem pracy sporządził dla niego inny rozkład czasu pracy. Dlatego istotne jest, aby radca prawny miał sporządzony rozkład czasu pracy obejmujący wszystkie godziny pracy, także poza zakładem, aby było wiadomo, ile godzin urlopu należy odjąć z puli urlopowej za każdy dzień urlopu.

 

Zasadą jest, że urlopu wypoczynkowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1542 § 1 Kodeksu pracy). Reguła ta ma zastosowanie także do radcy prawnego zatrudnionego na etacie.

 

Jeśli radca prawny wnosi o udzielenie jednego dnia urlopu w poniedziałek, to z jego puli urlopowej należy odjąć tylko 8 godzin, bo zgodnie z podaną przez Panią informacją w poniedziałki dobowy wymiar czasu pracy radcy prawnego wynosi 8 godzin.

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Cieszyńska

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu