Mamy 7124 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Urlop wypoczynkowy pracownika na zastępstwo

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 31.07.2017

Jeżeli pracownik był zatrudniony na zastępstwo i nie zdążył pójść na urlop wypoczynkowy, czy w takiej sytuacji można przedłużyć mu umowę i wysłać na urlop i po tym okresie stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu? Czy jedynym rozwiązaniem jest wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop?

Marta Handzlik

W stanie prawnym obowiązującym od dnia 22 lutego 2016 r. umowa o pracę na zastępstwo została usunięta z katalogu podstawowych rodzajów umów o pracę. Aktualnie przepisy Kodeksu pracy wprost nakazują kwalifikować umowę na zastępstwo jako szczególną, „celową” odmianę umowy na czas określony.

 

Umowę na zastępstwo zawiera się w związku z nieobecnością pracownika. Umowa taka rozwiązuje się z mocy prawa, gdy zastępowany pracownik wraca do pracy. W związku z tym nie ma możliwości jej przedłużenia, skoro ustał cel, w jakim została zawarta.

 

Zgodnie z art. 171 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) – w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

 

Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego w przypadku, gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

 

Słowem, jeśli pracodawca nie chce wypłacać ekwiwalentu, powinien zawrzeć z pracownikiem kolejną umowę o pracę – na czas określony i w czasie tej umowy udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 plus jeden =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Powrót po wychowawczym – co może zdecydować pracodawca?

Od dwunastu lat jestem zatrudniona w oddziale banku na czas nieokreślony. Od 2005 r. przebywam na urlopie wychowawczym do 18 marca 2010 r. W międzyczasie przeprowadziliśmy się i mieszkamy ok. 100 km od mojego miejsca pracy, w innym województwie. Zgłosiłam powrót do pracy, więc muszę się znów przeprowadzić i to z dwójką dzieci. Mąż zostaje – i tak pracuje ciągle w delegacji. Nieoficjalnie dowiedziałam się, że moja placówka ma zostać pod koniec tego roku zamknięta. Zapytałam więc pracodawcę, jakie są względem mnie zamiary – czy może mnie zwolnią (bo bez sensu ta przeprowadzka). Najpierw powiedział, że pewnie tak, ale obecna wersja jest inna: jestem przyjęta z powrotem, placówka na ten moment oficjalnie nie jest likwidowana – muszę przejść szkolenie z nowego programu komputerowego i być może szkolenie kasjerskie (kosztowne). Stąd moje wątpliwości i obawy: liczyłam na zwolnienie z odprawą, a tymczasem powinnam się przeprowadzić. Mam chorowite dzieci, a nie będzie się miał kto nimi zająć, bo mąż ze względu na swoją pracę ciągle jest poza domem, dlatego nie jest mi na rękę podjąć pracę w nowym miejscu.

Nie wiem jakie kruczki może tu stosować pracodawca i jak tego uniknąć? Czy jest sens zawracać sobie głowę powrotem do pracy? Czy jeżeli pracodawca, likwidując placówkę, zaproponuje mi miejsce pracy w innym oddziale (w tej lub innej miejscowości), a ja się nie zgodzę, będzie mi się należała odprawa?

Praca na zwolnieniu lekarskim

Czy przebywając na zwolnieniu z powodu ciąży, lub później na urlopie macierzyńskim, mogę podjąć pracę na umowę zlecenie?

wizytówka Szukamy prawników »