Uporczywe nękanie przez telefon

• Opublikowano: 02-05-2022 • Autor: Marcin Górecki

Od kilku miesięcy jestem nękana telefonami, które powtarzają się nawet 10 razy dziennie. Sprawca dzwoni z numeru zastrzeżonego, jednak raz na chwilę ten numer się wyświetlił, co pozwoliło mi znaleźć jego użytkownika (który jest obywatelem Holandii) w bazie. Dzwoniący wykrzykuje pogróżki bądź się śmieje. Co powinnam w tej sytuacji zrobić?

Uporczywe nękanie przez telefon

Jaka kara grozi za uporczywe nękanie - stalking?

Za uporczywe nękanie (stalking) grozi kara do trzech lat więzienia. Tak wynika z ustawy z dnia 25 lutego o zmianie ustawy – Kodeks karny (Dz. U. Nr 72, poz. 381), która obowiązuje od 6 czerwca bieżącego roku.

W dniu 6 czerwca 2011 r. weszła w życie ustawę nowelizująca ustawę Kodeks karny poprzez penalizację zachowania, które występuje w praktyce jako stalking. Stalking to określenie wywodzące z języka angielskiego, które oznacza „skradanie się” lub „podchody”. Jako zjawisko społeczne stalking pojawił się pod koniec lat 80. Mianem stalkingu zaczęto określać zachowanie, którego istota polega na powtarzalnym, złośliwym i dręczącym zachowaniu, którego skutkiem jest lęk wywołany u ofiary takiego działania, oraz wzbudzające poczucie zagrożenia.

Jakie zachowania określa się mianem stalkingu?

Mianem stalkingu aktualnie określa się takie zachowania, jak:

  • obsesyjne śledzenie,
  • obserwowanie,
  • kontaktowanie się z inną osobą wbrew jej woli,
  • rozsyłanie fałszywych informacji,
  • nękanie osób najbliższych,
  • obecność w pobliżu miejsc, gdzie znajduje się nasze centrum życiowe,
  • wysyłanie korespondencji (forma pisemna lub elektroniczna).

Zachowania takie podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli ofiara stalkingu targnie się na życie, sprawca musi się liczyć z karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.

Jak udowodnić że jest się ofiarą stalkingu?

Niezwykle istotną kwestią przy przestępstwie stalkingu jest materiał dowodowy. Dowody dzielimy na osobowe i rzeczowe. Prawo karne materialne zawiera definicję dokumentu. Przepis art. 114 § 14 Kodeksu karnego wskazuje, że „dokumentem jest każdy przedmiot lub inny zapisany nośnik informacji, z którym jest związane określone prawo, albo który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne”. Dla dokumentu w znaczeniu procesowym istotnymi składnikami są:

  1. postać pisemna,
  2. treść dokumentu,
  3. podłoże dokumentu,
  4. autor dokumentu.

Istotna jest także zasada nullum crimen sine lege (z łac. nie ma przestępstwa bez ustawy). Oznacza ona, że odpowiedzialność karna może łączyć się jedynie z zachowaniem człowieka, jeżeli było ono uznane za zabronione już w chwili jego podjęcia. Zasada nullum crimen sine lege jest najważniejszą zasadą współczesnego prawa karnego, chroniącą jednostkę przed arbitralnym posługiwaniem się represją karną przez organy państwa. Innymi słowy uporczywe nękanie będzie stanowiło przestępstwo tylko i wyłącznie od dnia 6 czerwca 2011 r.

Również kraje europejskie, takie jak Niemcy, Holandia czy Włochy, wprowadziły kary za uporczywe nękanie. Ustawę polską stosuje się do sprawcy, który popełnił czyn zabroniony na terytorium Polski. W niniejszej sytuacji do uporczywego nękania doszło w Polsce, bowiem w tym państwie pokrzywdzony odbierał telefony od sprawcy. Ściganie przestępstwa stalkingu odbywa się na wniosek pokrzywdzonego. W momencie złożenia wniosku postępowanie karne dalej toczy się urzędu. Należy zatem wskazać, że może Pani złożyć wniosek o ściganie, czego skutkiem będzie prowadzenie postępowania karnego w sprawie stalkingu z urzędu.